Bu The Economist araştırması, kripto paraların geleceğine ışık tutuyor

The Economist tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, insanların dijital paralar ve dijital ödemeleri giderek daha fazla kullanmaya istekli olduğu sonucuna ulaştı.

Mevcut küresel salgının dijital ödemeleri daha fazla kullanma ve nakitten kaçınmaya doğru net bir tercihe yol açtığı belirlendi.

The Economist’in gerçekleştirdiği ve yakın zaman önce sonuçlarını paylaştığı araştırmada katılımcıların yüzde 64’ünün son 12 ayda alımlarının yarısından fazlasında dijital ödemeleri kullandığı sonucuna ulaşıldı. Dijital ödemeler, kripto para birimleri, internet bankacılığı, diğerleri ile birlikte PayPal ve WeChat Pay’i kapsıyor.

Araştırma, yarısı gelişmiş ülkeler, yarısı ise gelişmekte olan ülkelerden 3 bin 48 kişi ile yapıldı. Katılımcıların yüzde 61’i 18 ila 38 yaş aralığındaydı.

Dijital ödemeler ivme kazanıyor, nakit terk ediliyor

Araştırma, katılımcıların yüzde 80’inden fazlasının günlük işlemlerde dijital ödemeleri kullanmaya istekli olduğunu ortaya koydu. Öte yandan sadece yüzde 4’ü yalnızca nakit kullanmayı tercih edeceklerini söyledi.

Ankette gözlemlenen bir eğilim, gelişmekte olan ülkelerin kripto paralara daha açık olmalarıydı. Bu, gelişmiş ekonomilerde yüzde 19’a karşılık, gelişmekte olan ekonomilerdeki yüzde 41’lik sahiplik oranıyla ortaya konuldu.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 34’ü dijital parayı öncelikle çevrim içi satın alım ve ödemeler için kullanıyor. Önemli bir kısmı ise kısa ve uzun vadeli yatırım amacıyla kullanıyor.

Daha önce Ipsos MORI/OMFIF tarafından hazırlanan bir başka raporda, gelişmekte olan ekonomilerin gelişmiş ekonomilere kıyasla dijital paraları daha çok tercih ettiği benzer bir eğilim bulunuyordu. Diğer bir gözlem, tüketicilerin merkez bankalarına diğer finans kurumlarından daha fazla güvendiğiydi.

Dijital paralarda güven faktörü devlet

The Economist, katılımcıların yüzde 54’ünün devlet tarafından ihraç edilmiş olmasını, dijital paralarda güven faktörü olarak gördüğü sonucuna ulaştı. Diğer yandan yüzde 38’i belirli bir kuruluş tarafından desteklenmeyen kripto paraların güvenilir olmadığını söyledi. Bu eğilim, merkez bankası dijital paralarının (CBDC), şu anda Bitcoin’den daha popüler olabileceğini gösteriyor.

Son olarak, dijital paralar ve CBDC’lerin geniş ölçüde benimsenmesinin önünde büyük engeller de var. Katılımcıların yüzde 61’i dijital ödemelerde en büyük endişelerinin gizlilik olduğunu ifade ediyor. Katılımcıların yüzde 44’ü, dijital para birimlerinin benimsenmesinin önündeki en büyük engelin dijital paraların kullanımının iyi anlaşılmaması olduğunu düşünüyor. 3’te 1’i ise (%32) benimseme önündeki engeli, teknolojinin güvenli olmaması olarak açıkladı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl