Avukat Gökhan Ahi: Türkiye’de kripto paralar gri bir alanda

Türkiye'de kripto paraların yasal statüsünü anlatan Gökhan Ahi, Türkiye'de kripto paraların gri bir alanda olduğunu ve pozitif bir bakış açısıyla düzenlenmesinin faydalı olabileceğini söyledi.

Bugün Bloomberg HT yayınına katılan Avukat Gökhan Ahi, Türkiye’de kripto paraların konumunu anlattı.

Ahi, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Kripto paralar Türkiye’de gri bir alanda. Ne hukuken düzenlenmiş ne de hukuken yasaklanmış durumda. Bu gri alanda kalması tabi bir özgürlük alanı da yaratıyor. Çünkü hukuken düzenlenmiş olsa lisans işlemleri devreye girecek. SPK’dan veya BDDK’dan bir takım lisanslar gerekecek. Çok başıboş olduğu zaman da vatandaş bu konuda mağdur olabilecek.”

Kripto paraların pozitif bir bakış açısıyla düzenlenmesinde fayda olduğunu belirten Ahi, sözlerinin devamında şunları ifade etti:

“Bu konunun belki olumlu ve pozitif bir düşünceyle düzenlenmesinde fayda var. Bununla birlikte kripto para dediğimiz alan ne kadar düzenlenirse düzenlensin illa ki düzenleme dışı kaldığı alanlar da olacaktır. Bu bir güven meselesi. İnternette sınır yok. Bu sınırların olmadığı bir dünyada kripto paralar çıkacak, gelecek, değişecek, dönüşecek, bazı devletler bunu kabul edecek, bazı bankalar ATM’lerine koyacak, paraya dönüşecek… Yani bütün bunların hepsi şu anda güvene dayalı olarak yürüyor. Tabi içinde çürük elmalar da var, olacak. Bir şekilde iyi olan üste çıkacak, kötü olan kaybolup gidecek.”

→ ‘KRİPTO PARALAR ÇOK TRİLYON DOLARLIK BİR VARLIK SINIFI OLACAK’

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl