72 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılığında yeni tutuklama

72 milyon dolarlık bir kripto para dolandırıcılığıyla ilişkili olarak geçen hafta bir kişi daha tutuklandı. Tutuklu sanıkların sayısı böylece 4'e çıktı.

The Indian Express’in 7 Ocak tarihli haberine göre, Hindistan polisi kripto para dolandırıcılığı yapmakla suçlanan bir grupla ilişkili olduğu gerekçesiyle bir kişiyi daha tutukladı. Bu dolandırıcılığın yaklaşık 5 milyar rupi (71.6 milyon dolar) boyutunda olduğu söyleniyor.

Bu, 1 yıl önce Thane polisinin Mumbai’deki bir dolandırıcılığı ortaya çıkarmasıyla başlayan soruşturmadaki 4. tutuklama oldu. Rohit Kumar adındaki şüphelinin Kanpur sakini bir vatandaşın şikayetiyle Delhi polisi tarafından tutuklandığı iddia ediliyor.

Polise göre, bu kripto para dolandırıcılığının arkasında bir emlak şirketinin CEO’su olan Amit Lakhanpal var. Ayrıca polis kaynakları, dolandırıcılığa söz konusu olan kripto para Money Trade Coin’in (MTC) hiçbir zaman bir kripto para borsasında listelenmediğini belirtti.

Anonim bir polis kaynağının ifadesine göre, sanık, Delhi’nin Vikram Nagar bölgesinde bir ofis açmış ve yüksek getiri vaadiyle yatırımcılardan para toplamış.

Polise göre, kripto para dolandırıcılığıyla suçlanan grup, token’ın fiyatını suni olarak yükselterek yatırımları tutmaya çalışmış. Fiyat düştüğünde ise yatırımcı token’ı satamamış. 31 Aralık tarihli ilk polis raporuna göre sanık; hile yapmak, kumpas kurmak ve yasa dışı faaliyette bulunmakla suçlanıyor.

Yine polisten gelen açıklamalara göre, Lakhanpal Dubai’de kraliyet ailesinin katıldığı etkinlikler düzenlemiş. Ayrıca, olası müşterilerine kraliyet ailesinden birinin kendisinin ortağı olduğunu iddia eden uluslararası dergideki bir yazıyı gösteriyormuş.

Hindistan’ın Jammu ve Kashmir eyalet polisleri, yakın zamanda halkı kripto paralara yatırım yapmama konusunda uyarmıştı.

Aralık ayında ise, Hindistan’daki bir hükümet komisyonu kripto paraların yasallaştırılması gerektiğini belirtmişti.

Haber: CoinTelegraph

→ETHEREUM CLASSİC AĞINDA KAYBIN BOYUTU 2’YE KATLANDI

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl