Bitcoin, ABD’de sıkı vergi tedbiri adımı ile 40 bin doların altına geriledi

ABD Hazine Bakanlığı, 10 bin doların üzerindeki kripto para transferlerin İç Gelir Servisi’ne (IRS) bildirilmesini istiyor.

Bakanlık bugün vergi açığını kapatmaya yönelik olarak vergi uyum tedbirleri ile ilgili detaylı bir rapor yayınladı. Önerilen tedbirler içinde kripto para borsalarının büyük transferler ve satın alımları bildirme şartı dahil olmak üzere kripto para sektörüyle alakalı konular da var.

Raporda ‘sanal para birimlerinin’ vergi kaçakçılığı hususunda önemli bir endişe kaynağı olduğu vurgulandı. Ayrıca kripto para birimleri kullanılarak yapılan yasa dışı faaliyetleri tespit etmenin zor olduğu, bu problemin devam ettiği belirtildi.

İnsanların gelirlerini gizleyebilme yollarının giderek çeşitlenmesinin daha fazla sayıda insanı kurallara uymamaya ittiğinin öne sürüldüğü raporda, kripto paralar için yeni bir raporlama rejimi önerildi. Buna göre, işletmelerin 10 bin doların üzerinde değere sahip kripto paraların transferini IRS’e bildirmeleri çağrısı yapıldı. 10 bin dolar sınırı, halihazırda nakit işlemler için de uygulanan bir standart.

Söz konusu uygulamanın 2023 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Gelişme, Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların fiyatlarında düşüşe yol açtı. Piyasa değeriyle en büyük kripto para, yeniden 39 bin doların üzerine çıkmadan önce 41 bin 600 dolardan 38 bin 237 dolara kadar geriledi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl