Kripto paralardan vergi almayan 6 ülke

Giderek artan kripto para ticaretinden dolayı hükümetler, vatandaşlarının kripto para gelirlerine vergiler yoluyla göz koymuş durumda. Buna karşın bazı devletler kripto kullanıcıları ve girişimcileri için kripto dostu yaklaşımın uzun vadede daha iyi bir fikir olduğunu düşünüyorlar.

Giderek artan kripto para ticaretinden dolayı hükümetler, vatandaşlarının kripto para gelirlerine vergiler yoluyla göz koymuş durumda.

Ancak bazı devletler, kripto kullanıcıları ve girişimcileri için bazı kripto dostu alanların bırakılmasının uzun vadede daha iyi bir fikir olduğunu düşünüyorlar. Kripto dostu ülkeler hala dünyanın çeşitli yerlerinde bulunabilirler.

Kripto paralara vergi kolaylığı sağlayan, kripto dostu ülkeler şöyle:

Almanya

Avrupa’nın ekonomi lokomotifi Almanya, kriptolara vergi koyma konusunda oldukça dikkatli davrandı. Geçen ay Federal Maliye Bakanlığı, Bitcoin‘i bir para birimi olarak gördüğünü açıklayan bir bildiri yayınladı. Buna göre kripto paralardan EURO ile değiştirildiği zaman vergi alınmayacak, Bitcoin ile alımlar tıpkı diğer alışverişlerde olduğu gibi KDV’ye tabi olacak, bununla birlikte yine kripto para biriminde uzun vadeli yatırımlar için vergi alınmayacak.

Slovenya

Slovenya’da bireysel yatırımcıların kripto para ticaretinden kazançları vergilendirilmemekte ve vatandaşları bu kazançlarını gelir vergisi beyannamesinde bildirmek zorunda değiller.

Ancak, gelirlerini kripto para cinsinden alan özel kişiler, dijital parayı beyan etmek ve gelir vergisini ödemekle yükümlü.

Danimarka

Danimarka’da vergi yetkilileri, fintech şirketlerinin diğer işlerde olduğu gibi vergi ödemeleri gerektiğini söylüyorlar. Öte yandan kripto para ticareti yapan bireysel yatırımcıların kazançları üzerinde vergi yükümlülüğü bulunmamakta.

Belarus

Belarus, hem kurumsal hem de bireysel kripto yatırımcıları için dostça bir ortam yaratmış durumda. Ülkede kripto para madenciliği, ihracı ve coin’lerin ticareti Mart ayında yasallaştırıldı. Beş yıllık süre için kripto gelirlerine vergi muafiyeti getirildi.

Güney Kore

Kripto para işlemlerinde elde edilen kazançlar hala Güney Kore’de vergisiz durumda ancak ülkenin maliye bakanlığı ve vergi makamları durumu değiştirecek bir mevzuat üzerinde çalışıyorlar. Yetkililere göre, yeni vergi tasarısının bu yılın ilk yarısında kabul edilmesi bekleniyor.

Singapur

Singapur’da Bitcoin almak diğer ülkelerden ters bir şekilde vergi tasarrufu sağlayacaktır. Dijital paralar burada emtia ya da döviz olarak kabul edilmez. Özel gereksinimlerin dışında bireylerin kripto yatırımlarından kazançları vergiye dahil değildir ancak kripto para ticareti yapan şirketlerin vergi ödemeleri gerekiyor.

Bu ülkelerin dışında birçok ülkede vergi kanunları henüz kripto paraları kapsayacak şekilde düzenlenmemiş halde.

Vergilendirmeye dair kuralları olan ülkelerde ise ortak bir anlayış yok, çoğunlukla tutarsızlıklar ve farklılıklar görülüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl