Fransızlar, vergilendirme için kriptoda 400 milyon euro kazanç bildirdi

Fransız vergi makamlarının açıklamasına göre, ülkedeki vergi mükellefleri geçen yıl kripto paralardan 400 milyon euro kazanç beyan etti.

Fransa’da tasarruf sahipleri arasında giderek daha popüler hale gelen dijital yatırımlar, 2019’dan bu yana sermaye kazançları üzerinden vergilendiriliyor. Kamu Maliyesi Genel Müdürlüğü’ne göre, 20 bin vergi mükellefi 2022 yılında, 2021 yılı için toplam 400 milyon euroluk kazanç beyan etti.

Yetkililer bu rakamın yüzde kaçının vergi olarak alındığını açıklamıyor ancak mevcut vergilendirme oranı göz önüne alındığında, bu paranın yüzde 30’unun doğrudan devlet kasasına gitmiş olması gerekiyor.

Diğer sermaye gelirleriyle aynı şekilde, kripto paralardan elde edilen sermaye kazançları da yüzde 30 olarak belirlenen tek “düz vergi”ye tabi tutuluyor. Bir dijital varlıktan diğerine yapılan değişimlerin vergilendirilmediğine dikkat etmek de önem arz ediyor.

Düzenli işlemler ticari kâr olarak kabul ediliyor

İşlemler düzenli bir şekilde devam ediyorsa yetkililer tarafından kazançlar artık sermaye geliri olarak değil, sınai ve ticari kâr olarak kabul ediliyor. O andan itibaren, aynı vergi sistemi artık geçerli olmuyor. Vergilendirme, kripto para meraklılarının işlemlerini gerçekleştirmek için sıklıkla kullandıkları yabancı hesaplarda toplanan sermaye kazançlarını da kapsamıyor.

Fransızların yüzde 10’u kripto para sahibi

BFM tarafından yayımlanan bir makalede, Fransızların yüzde 10’unun artık kripto yatırımcısı olduğu bildirildi. Dijital Varlıkları Geliştirme Derneği (Adan) için geçen yıl yapılan bir KPMG/Ipsos anketi, Fransızların yüzde 8’inin 2021’de kripto paralara yatırım yaptıklarını söylediğini belirtti. Bu oran 2020’de yalnızca yüzde 3’tü.

Bu artan sayı, kripto paraya olan ilginin güçlü olduğunu kanıtlıyor. En önemlisi, kripto paralara yatırım yapan bireylerin sayısı, Fransa’da doğrudan hisse senedi sahibi olan kişilerin sayısını aştı.

Chainalysis, “4 milyar euro” diyor

Uzman danışmanlık firması Chainanalysis tarafından yapılan bir tahmine göre, 2021 yılında Fransa’daki kripto paralar sayesinde elde edilen kazançlar 4 milyar doların üzerinde. Bu, kamu maliyesi usulüne uygun olarak beyan edilen 400 milyon eurodan on kat daha fazla.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl