Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Danimarka’da kripto para vergisini ödemeyenler için sıkı önlem kararı

Danimarka, kripto para işlemi yaptıkları halde vergilerini ödemeyen kişiler için vergi yasasını değiştirme kararı aldı. Yetkililer, ülkede Bitcoin ve diğer kripto paralar ile işlem yapanların 3'te 2'sinin vergi ödemediğini tespit etti ve bu şekilde düğmeye basıldı.

Danimarka, 1922 yılına dayanan 100 yıllık vergi kanunu kripto paralar yüzünden değiştirmek zorunda kalacak. Ülkenin vergi bakanı Morten Bodskov yaptığı açıklamada vergi yasasının eski olduğunu ve kripto para işlemlerinden ötürü artık değiştirilmesi gerektiğini söyledi:

“Artık bu konuda uyanık olmalıyız. Kanunlarımızın güne uyduğundan emin olmalıyız. Hataları ve dolandırıcılık faaliyetlerini olabilecek en az seviyeye indirmeliyiz”

Vergi Bakanlığı’nın ilk olarak kripto paraların hangi konularda zorluk çıkardığını araştırarak işe başlayacağı, tespitlerin yapılmasından sonra ise bu noktalarda değişiklik yapılmasının plânlandığı belirtildi. Bakanlığın elde ettiği verilere göre ülkede 2015 ve 2019 yılları arasında toplam 16 bin kişi ve şirket kripto para ticareti yaptı ancak bunların yüzde 67’lik kısmı doğru bir vergi beyanında bulunmadı.

Şubat ayında da kripto para yatırımcılarından vergi olarak 4,9 milyon dolar topladığı ve ülkenin vergi kanunlarını ihlal ettikleri gerekçesiyle 48 kişinin de suç birimine bildirildiği açıklanmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl