Kripto yasa teklifi, yarın komisyonda görüşülecek

Kripto para piyasasına ilişkin hazırlanan yasa teklifi, yarın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek.

tbmm

16 Mayıs’ta TBMM Başkanlığına sunulan kripto yasa teklifi için yarın önemli bir gün olacak. Teklif, Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek. Yapılacak görüşmede teklifin aynen kabul edilebileceği gibi, değiştirilerek de onaylanma ihtimali bulunuyor. Teklif, komisyon raporunun hazırlanmasının ardından Genel Kurulda da görüşülecek ve sonrasında Cumhurbaşkanının onayına sunulacak. Son aşamada ise Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Kripto yasa teklifine ilişkin tüm bu sürecin ne kadar zaman alacağı kesin olarak bilinmiyor fakat yasanın meclis tatile girmeden önce kabul edileceği ve yürürlüğe gireceği öngörülüyor.

Öte yandan komisyon görüşmesi öncesi yasa teklifine ilişkin hazırlanan etki analizi raporu ise Türkiye’deki kripto para borsalarıyla ilgili bazı önemli veriler ortaya koydu.

Buna göre, Türkiye’deki kripto para borsalarında yaklaşık 7 milyar dolar değerinde varlık saklanıyor. 10 kripto para borsasından alınan bu veriler, ayrıca 2023 yılında platformların faiz gelirleri hariç tüm gelirlerinin toplamının 5 milyar lira olduğunu gösterdi. Borsaların kullanıcı sayıları da yayımlandı. Platformların isimleri belirtilmezken en çok kullanıcıya sahip borsanın 5 milyon 933 bin kullanıcısı olduğu aktarıldı. Platformların toplam kullanıcı sayısı ise 20 milyonu aşıyor. Buna, kullanıcıların birden fazla borsada açtıkları hesapların sayıları da dahil.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl