Türkiye’de kripto paraların kullanım oranı ve yatırımcı sayısı artış göstermeye devam ederken kripto paralara ilişkin yasa tasarısının da meclise gelmek üzere olduğu belirtiliyor.

Yeni Şafak’ın haberine göre, hazırlanan taslağın yıl bitmeden TBMM’ye sunulması bekleniyor. Teklifte, hem finansal istikrarın sağlanması hem de bu varlıklara yatırım yapanların daha iyi korunması hedefleniyor. Düzenlemede kripto endüstrisinin kara para aklama ve terörizmin finansmanı amacıyla kullanımının önüne geçecek maddeler yer aldığı kaydediliyor. Öte yandan teklife sosyal medya fenomenlerinin de eklendiği ifade ediliyor.

Ekim ayında yayımlanan 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda kripto paraların vergilendirilmesine de yer verilmişti. Programa göre, “dijital sanal varlıkların” vergilendirilmesine yönelik olarak söz konusu varlıkların Türk hukuk sisteminde tanımlanmasına yönelik çalışmalar tamamlanacaktı.

Şimşek, “Gri listeden çıkmak için kalan tek madde kripto” demişti

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin gri listeden çıkması için tek bir şartın kaldığını, onun da kripto para düzenlemesi olduğunu söylemişti. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan da kripto paraların regülasyonu konusunda Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile birlikte çalıştıklarını açıklamıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Ahmet Cevapla

    Bi dokunmadignZ bu kaldi onuda elimzden alin anasini satim