Dünya çapında kripto para birimlerinin geleneksel varlıklara geçerli bir alternatif olarak benimsenmesi sürerken, yapılan araştırmada kripto paralara yatırım yapan milyarderlerin sayısının hızla arttığı ortaya çıktı.

Forbes’un araştırmasına göre, dünya genelinde en zengin 65 kişi arasından kriptoya doğrudan veya dolaylı olarak yatırım yapanların oranı %30.

Elde edilen veriler, ankete katılan milyarderlerin yaklaşık %18’inin servetlerinin en az %1’ini kripto para birimlerinde tuttuğunu ortaya koydu. Yatırımcılardan %80’i servetlerinin onda birinden daha azını kripto paralara yatırdığını söylerken %3.2’sinin ise yatırımlarının yarısından fazlasının kripto paralarda olduğu sonucuna varıldı.
Ayrıca, ankete katılanların %10’u doğrudan kripto paralara yatırım yapmasalar bile kripto odaklı şirketleri desteklediklerini söyledi.

Ankete katılan milyarderlerden dikkat çeken isimlerden biri de FTX CEO’su Sam Bankman. Bankman, Forbes’a yaptığı açıklamada 20.6 milyar dolarlık kripto para yatırımı bulunduğunu söylerken, kripto odaklı firmaları da desteklediği için her iki gruba da ait olan milyarder isimlerden biri konumunda bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Kripto para sektörünün en zengin isimleri

Bazı milyarderler yatırım yapmaya direniyor

Öte yandan Bitcoin’i “fare zehiri” olarak tanımlamasıyla bilinen Berkshire Hathaway’in CEO’su Warren Buffett, JPMorgan’dan Jamie Dimon ve BlackRock’tan Larry Fink gibi milyarderlerin ise henüz kripto para satın almadıkları biliniyor.

Bu üç isim, Donald Trump’ın eski danışmanı ve SkyBridge Capital’in yönetici ortağı olan Anthony Scaramucci tarafından kripto paralara yatırımları bulunmadığı için eleştirilmişti.

Scaramucci’ye göre bu milyarderler de, kripto varlıklar üzerine yeterli araştırma yaptıktan sonra Paul Tudor-Jones, Steve Cohen, Dan Loeb ve Stan Druckenmiller gibi kripto paralara yatırıma başlayacak.

Araştırmanın sonuçları hakkında görüş bildiren Columbia Üniversitesi İşletme Okulu’ndan doçent Omid Malekan, milyarderlerdeki bu değişimi, kripto paraların benimsenmesinde görülen genel artışla ilişkilendirdi. Malekan, “Artık giderek artan şekilde, geleneksel finans oyuncuları ve fintech şirketlerinin sektöre girdiğini görüyoruz. Dolayısıyla bu, kararsız insanların yatırım yapmasını kolaylaştırıyor.” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl