Günlük hayatta kripto paranın kullanılacağı dünyanın ilk yüzen ülkesini keşfedin

Bir grup akademisyen, hayırsever ve yatırımcı, 2022 yılına kadar tam anlamıyla bağımsız bir yüzen ada devleti kurmak için birlikte çalışıyorlar. PayPal'ın kurucusu Peter Thiel tarafından fonlanan proje kapsamında inşa edilecek ülkenin Vayron adında kendi kripto parası olacak.

Bir grup akademisyen, hayırsever ve yatırımcı, 2022 yılına kadar tam anlamıyla bağımsız bir yüzen ada devleti kurmak için birlikte çalışıyorlar.

Proje  Fransız Polinezyası hükümeti ile ortaklaşa bir program olarak başlatıldı. 300 konut içerecek proje kapsamında ülke ekonomisinin gücü kripto para birimi ile sağlanacak.

Ülkenin resmi kripto para birimi Vayron (VAR) olarak isimlendirildi ve ilgili taraflar, Ethereum blok zinciri üzerindeki bir akıllı sözleşme aracılığıyla ön satışa katılabilecek.

Şu anda 1 ETH 14750 VAR değerinde. Yeni VAR para biriminin dolaşımdaki miktarının ne kadar olacağı henüz bilinmemekle birlikte ön satışta maksimum yatırım miktarı (hard cap) 22 bin ETH olarak belirlendi.

Hedef liberteryen bir cennet yaratmak

Proje kapsamında Seasteading Enstitüsü’ndeki düşünürlerin ve yatırımcıların rüyası şu: Yüzen Ada’da (The Floating Island) kendi yerli kripto para birimleri Vayron ile birlikte liberteryen bir cennet yaratmak.

Proje, PayPal’ın kurucusu Peter Thiel tarafından fonlanacak

Daily Mail’e göre proje 50 milyon dolara mal olacak ve bu para, PayPal’ın kurucusu Peter Thiel tarafından karşılanacak. Ülke, bitki örtüsü ile kaplı yeşil çatılı yapılara sahip olacak ve bu yapılar, geri dönüştürülmüş metal ve plastikle birlikte Güney Pasifik’e özgü malzemelerle inşa edilecek.

Fransa’nın denizaşırı bir kolektivitesi olan Fransız Polinezyası hükümeti, 13 Ocak’ta projenin gelişimi hakkında bir mutabakat zaptı imzalamak için San Francisco’da Yüzen Ada Projesi delegeleri ile bir araya geldi.

Yenilenebilir enerjiler kullanılacak

Projenin gayri resmi büyükelçisi Marc Collins, zaptın imzalanmasının ardından verdiği demeçte, ülkenin yenilenebilir enerjileri kullanacağını, çevreyi korumak için yenilikçi teknolojilerin gelişmesini memnuniyetle karşılayacağını ve herhangi bir kara ya da okyanus madenciliği kaynağıyla ilgilenmeyeceğini söyledi.

Şirketler hükümet düzenlemeleri olmaksızın çalışabilecek

Okyanusta inşa edilecek olan şehir devleti, 300 konutun yanı sıra bir avuç dolusu otel, restoran ve ofise sahip olacak. Şirketlerin hükümet düzenlemeleri olmaksızın çalışmasına olanak tanınacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl