Kripto para madenciliği Zaytung’u da vurdu

Mizahi ve ironik haberler içeren internet sitesi Zaytung, gizlice yerleştirilen kripto para madenciliği kodlarından muzdarip.

Kripto paraları yakından takip edenlerin bileceği gibi, bazı internet sitelerinde kripto para madenciliği yapmaya yarayan özel kodlar bulunuyor. Ziyaretçi, siteye giriş yaptığında kodlar, bilgisayarının arka planında çalışarak madencilik yapıyor. Bu, kullanıcının bilgisayarının işlem gücünü ciddi biçimde tüketerek performansı düşürüyor ve işlemcinin ömrünü yiyor.

Bazı internet siteleri, bunu kullanıcıların bilgisi dahilinde gerçekleştiriyor. Bazı internet sitelerinin ise madencilik kodu içerdiği ne site sahipleri tarafından ne de kullanıcı tarafından bilinebiliyor. Mizahi ve ironik haberler içeren internet sitesi Zaytung’un başına da bu ikincisi geldi.

Ekşi Sözlük’te bir yazar, Zaytung’u ziyaret etmesinin ardından işlemcinin normalden 10 kat daha fazla çalıştığını ve durumun siteyi kapatmasının ardından normale döndüğünü belirtti. Daha sonra yapılan incelemelerde sitenin kaynak kodunda bir madencilik script’ine rastlandı.

‘Bilgimiz dahilinde değil’

Zaytung tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Konunun gece 01.00 sularında ekşi sözlükte gündeme gelmesiyle böyle bir durumdan haberdar olduk. İlk incelememizde bilgimiz dışında içeriklerden birinin içerisine yaklaşık 24 saat önce mining kodu yerleştirildiğini fark ettik. Kod derhal kaldırıldı. Detaylı incelemede, söz konusu içeriği editleme yetkisi olan bir editör hesabının giriş bilgilerinin değiştirilmesi suretiyle mining kodunun yerleştirildiği sonucuna vardık. Sorunun tekrarlanmaması için gerekli önlemleri alıyoruz. Kısa süreliğine de olsa mağduriyet yaşayan herkesten özür dileriz.”

→ BITCOIN CASH BLOK ZİNCİRİ RESMEN BÖLÜNDÜ: ARTIK İKİ RAKİP VAR

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl