Kripto şirketi Paradigm, Bittrex davasına müdahil oldu

Birçok kripto para firmasına yaptığı yatırımalrla bilinen Paradigm, SEC'nin Bittrex borsasına açtığı davaya "amicus curiae" yani uzman sıfatıyla müdahil oldu. Şirket SEC'nin kriptoda ikincil piyasalara müdahale etme yetkisinin olmadığını belirtti. Mahkemeye sunulan dosyada ayrıca Gary Gensler da sert şekilde eleştirildi.

dava-mahkeme

İçinde daha çok merkeziyetsiz finans şirketlerinin olduğu birçok kuruma yaptığı önemli yatırımlarla bilinen Paradigm şirketi, SEC ile Bittrex arasında devam eden “kayıtsız menkul kıymet satışı davası”na uzman sıfatıyla müdahil oldu.

SEC’nin bu sene mart ayında Bittrex borsasına açtığı davaya tarafsız uzman sıfatıyla (amicus curiae) müdahil olan Paradigm, mahkemeye sunduğu dosyada SEC’nin, özellikle ikinci piyasalara (OTC’ler, merkezi ve merkeziyetsiz borsalar) müdahale etme hakkının bulunmadığını öne sürdü.

“İlk satışçılardan ikincil piyasalara geçmek istiyorlar”

Paradigm’ın hukuk müşaviri olan Rodrigo Seira’nın paylaştığı dosyada şirket şu ifadeleri kullandı:

“SEC’nin Bittrex ve diğer kripto borsalarına yönelik açıklamaları temelde, token’ların ilk satışçılarına olan açıklamalarından ayrılmaktadır. SEC, birçok davada Howey testi kapsamında fonlama sistemlerini regüle etmek isteyerek işe başlamıştır. Ancak bugün görüyoruz ki, regülasyonlar konusundaki sınırlarını ikincil piyasalara doğru da genişletmek istiyor. Bu piyasaların üzerinde de hak iddia ediyor”

“Gensler ‘Yetki yok’ demişti, şimdi var mı?”

Kripto yatırım firması aynı zamanda SEC başkanı Gary Gensler’ı da eleştiren yorumlar yaptı. Gensler’ın 2021 yılında yaptığı bir konuşmaya atıfta bulunan Paradigm’ın mahkemeye sunduğu dosyada şunlar yazıldı:

“Gary Gensler, 2021 yılında SEC’nin ikincil piyasaları regüle etme yetkisinin bulunmadığını ifade ediyor. Bu alandaki hukuki çerçevede o dönemden beri hala bir değişiklik yok. Ancak SEC’nin hareketlerinden görüyoruz ki, kurum şimdi ise Gensler’ın o zaman olmadığını söylediği bu yetkiye sahip olduğunu düşünüyor”

“İkincil piyasalar Howey testine girmiyor”

Paradigm’ın mahkemeye verdiği görüşte ayrıca, ICO vasıtasıyla satılmaya başlanan bir token’ın yatırım sözleşmesi ya da bu token’ın satışının yapıldığı ikincil piyasalardaki işlemlerin “yatırım sözleşmesi işlemleri” olarak görülmesinin altında da hukuki bir temel olmadığını belirtti:

“Son 6 yılda SEC düzinelerce dava açtı ve ilk fonlama satışı vasıtasıyla kripto varlık satan kişilere dava açtı. Mahkemeler de bunların bazılarının Howey testi altında bir yatırım sözleşmesi olduğunu belirtti. Ancak bazı mahkemeler de, token satışları ile token’ların üçüncü taraf pazarlarda yapılan satışları arasındaki farkı kavrayabildiler. Bu mahkemeler Howey testinin ikinci piyasalardaki üçüncü taraflar arasında yapılan işlemleri kapsamadığı yönünde kararlar verdiler. Dolayısıyla SEC’nin ürettiği teoriler geçmişte görülmemiştir. Bunların emsali yoktur”

Bittrex borsası, SEC’nin açtığı davadan birkaç hafta önce zaten ABD’deki operasyonlarını sona erdireceğini açıklamıştı. SEC’nin, ülkeden çıkış yapacağı kesin olan bir şirkete, resmi açıklamasından sonra dava açması da sert şekilde eleştirilmişti. Bittrex borsası mayıs ayında da iflas mahkemesine başvurmuştu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl