HSBC metaverse’e girdi: Sandbox’tan arsa alacaklar

Dev İngiliz bankası HSBC de metaverse'e ve kripto para evrenine adım attı. Avrupa'nın en büyük bankası olarak da görülen şirket, metaverse platformlarından Sandbox ile oraklık kurdu. Ortaklık, finans ve spor dünyasını metaverse'te biraraya getirmeyi amaçlıyor.

Avrupa ve dünyanın en büyük finans kurumlarından biri olan HSBC bankası, metaverse’ün en çok bilinen platformlarından biri olan Sandbox ile ortaklık kurdu. Sandbox konuyla ilgili resmi açıklama yaparken, iş birliğinin finans ve spor dünyasını, metaverse’te bir araya getirme amaçlı yapıldığı belirtildi.

Arsa alacaklar

Yapılan ortaklık kapsamında HSBC, Sanbox’ta LAND adı verilen arazilerden alacak. Şirket, aldığı bu sanal arazide spor, e-spor ve oyun meraklıları için çeşitli organizasyonlar düzenleyecek. Son dönemde merkeziyetsizliği tartışma konusu olan metaverse ve Web3’e gibi alanlara HSBC gibi dünyaca tanınan bir finans kurumunun girmesi de özellikle diğer şirketleri de tetikleyebilir. PwC son raporunda, 2019 yılında toplam değeri 45 milyar dolar civarında olan küresel metaverse pazarının 2030 yılında 1.5 trilyon dolara çıkmasını beklediğini açıklamıştı.

“Ciddi bir büyüme potansiyeli görüyoruz”

HSBC’nin Asya-Pasifik bölgesi pazarlama sorumlusu olan Suresh Balaji, ortaklıkla ilgili yaptığı açıklamada gelişmekte olan teknolojilere kayıtsız kalmalarının mümkün olmadığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar metaverse sayesinde Web3’ü keşfedecekler. Web3, internetin bir sonraki jenerasyonunu temsil ediyor. Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gibi teknolojilerde, HSBC olarak ciddi bir büyüme potansiyeli görüyoruz. Bu tür gelişen platformlar şu anki ve gelecekteki müşteri ve tüketiciler için ciddi fırsatlar ortaya çıkaracaktır. Spor ortaklarımız, marka elçilerimiz ve Animoca Brands ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz”

Kripto paralara karşı duruşları vardı

HSBC’nin bu adımı aslında çok daha önemli bir gidişatın parçası olarak görülebilir. Şirket geçen sene Mayıs ayında yaptığı bir açıklamada dijital para yatırımları ya da kripto para masası kurma gibi bir hedefi olmadığını ayrıca kripto paraların da hiçbir şekilde şeffaf varlıklar olmadıklarını belirtmişti. HSBC’nin kapıları net şekilde kapayan böyle bir açıklamanın ardından metaverse dünyasına adım atması, kripto para endüstrisi açısından çok önemli bir ilerleme olarak görülebilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl