Kripto paralara savaş açan Çin’de 10 bin madencilik cihazı ele geçirildi

Bir dönem Çin'in en büyük kripto para madencilik bölgelerinden biri olan ancak ülkede bu endüstrinin tamamen kaldırılmasıyla birlikte işlevini kaybeden İç Moğolistan bölgesinde hükumete ait bir teknoloji bölgesindeki kaçak 10 bin madencilik cihazına el konuldu. İşlemin, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) Cuma günkü açıklamasından sonra gelmesi de dikkat çekti.

Kripto paralara karşı adeta savaş açan ve madencilik faaliyetlerini Mayıs ayından beri ülkeden her anlamda çıkarmak isteyen Çin’de operasyonlar tüm hızıyla devam ediyor.

Devlete ait bölgede 10 bin kaçak cihaz!

Daha önce ülkenin en büyük kripto para madenciliği bölgelerinden biri olarak bilinen ve özellikle soğuk iklim şartlarıyla madencilerin en çok çalıştığı bölgelerden biri olan İç Moğolistan’da 10 bin 100 kaçak madencilik cihazına el konuldu. Makinelerin, devlete ait olan bir teknopark’ta ele geçirilmesi de dikkat çekti. Operasyonun, İç Moğolistan bölgesinin Bayannaoer şehrinde yapıldığı belirtildi.

Enerjinin ana maddesi kömür

Kömür yataklarıyla da bilinen İç Moğolistan bölgesindeki madencilerin çoğu, ülkede madencilik yasaklanmadan önce kış aylarında faaliyetlerini burada gerçekleştiriyor, havalar ısınmaya başladığında ise daha çok hidroelektrik santrallerinin olduğu Sichuan bölgesine göç ediyorlardı. Mayıs ayında ülkede alınan kararlardan sonra madenciliğe getirilen yasaklarla birlikte bu iki bölgenin yanında, Sincan ve Anhui bölgelerinde de madencilik işletmeleri tamamen kapatılmıştı.

Çin’in resmi haber ajansı olan Xinhua’dan yapılan bilgilendirmede, cihazların bir depoda ele geçirildiği ve hepsinin ülkenin değişik bölgelerinden gelen makineler oldukları belirtildi. Açıklamada ayrıca operasyonlarda 45 işletmenin kapatıldığı, bunun da saatte 6.58 milyar kilowatt ya da 2 milyon ton kömürün harcanmasını engellediği aktarıldı.

Hatırlanacağı üzere Çin, Mayıs ayında başkan yardımcısı Liu He’nin açıklamalarının ardından ülkede adeta kripto para madenciliği avı başlatmış ve küçük işletmeler kepenk indirirken, büyük şirketler ise Kuzey Amerika bölgesi, Kazakistan ve Rusya gibi yerlere gitmek zorunda kalmışlardı.

Ülkede Mayıs ayından önce de özellikle kömür harcamasının yoğun olduğu İç Moğolistan’da, madencilik faaliyetleri yasaklanmaya zaten başlamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl