Kripto para şirketleri, Çin’deki sel felaketinde yardıma koştu

Onlarca kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinin yaşandığı Çin'e kripto para şirketlerinden milyonlarca yuanlık yardım yapıldı. Bitmain, FTX ve Ant Group'un bu yardımları Çin'in sosyal mecrası Weibo'da da büyük destek buldu.

Çin, son 1 haftada sellerle mücadele ediyor. Maddi zararın yanı sıra 60’tan fazla kişinin hayatını kaybettiği sellerin ardından kripto para bağlantılı 3 Çin menşeili şirket yardımlarını esirgemediler. Henan eyaletine bağlı Zhengzhou şehrine Bitmain, FTX ve Ant Group tarafından önemli yardımların yapıldığı belirtildi.

Bitmain en büyük zarara uğrayan şirketlerden…

Sadece Çin’in değil, dünyanın en büyük madencilik cihaz üreticisi olarak görülen Bitmain, Zhengzhou şehrindeki bir yardım vakfına 10 milyon yuan (yaklaşık 1,5 milyon dolar) yardım yaptı. Çin’deki yasakların ardından Bitmain, teçhizatlarının büyük bölümünü Kuzey Amerika bölgesi, Rusya ve Kazakistan’a taşımıştı. Şirket ayrıca ikinci el piyasasının ucuz cihazlarla dolması sebebiyle de, yeni Antminer makinelerinin teslimatlarını da askıya almıştı. Bitmain, Çin’deki kripto para operasyonu sonrasında en büyük zarara uğrayan şirketlerden biri olarak gösteriliyor.

Büyüyen borsa FTX’ten de yardım

Son dönemdeki atılımlarıyla ve aldığı 900 milyon dolarlık yatırımla büyük ses getiren Hong Kong merkezli FTX borsası da 23 Temmuz’da Weibo hesabı vasıtasıyla 10 million yuan yardımda bulunduğunu açıklamıştı. Şirketin Weibo hesabında 60 bin takipçisi bulunuyor. Binance, Huobi ve OKex gibi diğer dev borsalar ise ülkede sansürlü durumdalar.

Ant Group’dan 100 milyon yuan

Alibaba Group’un fintek kuruluşu olan Ant Group da, Alipay Vakfı aracılığıyla Henan bölgesine 100 milyon yuan bağışladı. Ant Group, Weibo’daki resmi paylaşımında da yardım fonunun, se ve toprak kayması önleme ekipmanları ile yardım gönüllülerini desteklemek için kullanılacağını açıkladı.

“Bizim elektriğimiz yok ama buraya lazım!”

Çalışmaları durdurulan bazı kripto para madencilik şirketlerinin de bölgeye bazı araçlarla yardım götürdükleri de görüldü. Araçların üzerinde, “Bizim elektriğimiz yok ama bu bölgeye yardım ve elektrik lazım” yazan pankartların yer alması ve bu konuda hükumete üstü kapalı tepki gösterilmesi de dikkat çekti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl