Kripto paraların regüle edilmesi maddesi İngiliz parlamentosunda kabul edildi

İngiltere parlamentosunda kanunların çıkarıldığı alt meclis Avam Kamarası'na gelen kripto paraların regüle edilmesi konusundaki bir madde milletvekilleri tarafından kabul edildi.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış hareketi olan Brexit sonrasındaki ekonomi politikasını içeren yasa tasarısı olan “Finansal Hizmetler ve Piyasasalar Yasası”na kripto paralarla ilgili bir madde de eklendi.

Şirketlerin kripto yatırım reklamları yasaklanacak

Milletvekili Andrew Griffith tarafından önerilen tasarıdaki değişiklik oylamayla kabul edildi. Kripto paraların regüle edilmesini ve “kripto varlık” olarak adlandırılmasını içeren maddede, şirketlerin kripto varlılara yatırım yapılmasını özendirecek reklamlar yapılması yasaklanacak. Ayrıca tüm kripto odaklı şirketler de regüle edilecek.

“Finansal Hizmetler ve Piyasasalar Yasası” Avam Kamarası’nda ilerleyen dönemde 3. ve son kez oylanacak ve daha sonra bir üst meclise gönderilerek burada da oylamaya sunulacak. Tasarı burada kabul edilirse, o zaman yasalaşmış olacak. Tasaruya Temmuz ayında sabit coin’lerin regüle edilmesini içeren bir madde de eklenmişti.

Oylama Rishi Sunak’ın başbakanlık koltuğuna oturup yemin etmesinden kısa süre sonra yaoıldı. Sunak kripto paralara ve merkez bankası dijital paralarına (CBDC’ler) verdiği destekle biliniyor.

İngiliz parlamentosunda kripto paraları ilgilendiren bir yasa tasarısı daha bulunuyor. Ekonomik Suçlar ve Kurumsal Şeffaflık Yasası da oylama bekliyor. Bu yasa tasarısındaki kripto para maddesine göre de devlet kurumlarına, suç teşkil eden kripto paralara el koyma ya da onları dondurma hakkı veriliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl