Kripto parayla işlem yapanlar yüzde 74 arttı: Paribu araştırması

Türkiye'nin en büyük borsalarından biri olan Paribu, son 3 senedir yaptığı “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması” çalışmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmanın en can alıcı kısımlarından bir tanesi ise 2022 yılında Türkiye'de kripto parayla işlem yapanların oranının 2021'e göre %74'lük oranda artmış olmasıydı.

Paribu, üçüncü kez gerçekleştirdiği Türkiye’nin en kapsamlı “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması”nın sonuçlarını açıkladı. Yüz yüze görüşme tekniğiyle yapılan aratırmada, 2022 yılında kripto parayla işlem yapanların oranı, bir önceki yıla göre yüzde 74 arttığı görüldü. Ayrıca kripto paraları duyanların oranı da 2021’e göre yüzde 11 artış gösterdi.

En önemli motivasyon yüksek getiri

Araştırma, kripto parayla işlem yapanların deneyimine dair de önemli çıktılar sundu. Her 10 kişiden 9’u kripto parayı “yüksek getiri” beklentisiyle tercih ettiğini belirtti. Dikkat çeken sonuçlardan biri de, kripto paranın şeffaf olduğunu düşünen insanların geçen yıla oranla yüzde 44,6 oranında artış göstermesiydi.

Kur korumalı TL mevduat hesabına güven büyük!

Kripto paralarla işlem yapan 10 kişiden 6’sı kripto para piyasasını risksiz bulduğunu belirtirken, bununla birlikte bu yıl hayatımıza giren kur korumalı TL mevduat hesabı uygulaması da en risksiz yatırım aracı olarak görülüyor. Araştırma sonuçlarına göre; kripto paralara duyulan güven oranında da yüzde 59 oranında bir artış söz konusu… Kripto parayı duyan her 10 kişiden 4’ü, işlem yapanlarda ise her 10 kişiden 7’si kripto parayı güvenilir buluyor.

Memnuniyet düzeyi en yüksek olan kesim Y kuşağı

Kripto parayla işlem yapanların memnuniyet oranı geçtiğimiz yıla göre 8,7 puan artış gösterdi. Yüzde 84,9 ile memnuniyet düzeyi en yüksek olan kesim Y kuşağı oldu. Kullanıcıların memnun olma nedenlerinin başında “alım satım kolaylığı” ve “yüksek kazanç” geliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl