Bir kripto yöneticisine daha CZ ile aynı suçtan ceza geliyor: 5 yıl alabilir

2023 ve 2024 yılları büyük kripto para şirketlerinin yöneticileri açısından zorlu geçmeye devam ediyor. Son olarak kripto para ihraççısı Paxful'un kurucu ortaklarından Artur Schaback, para aklamayı önleme kurallarına yeteri kadar dikkat etmediği konusundaki suçunu kabul etti. Schaback, en fazla 5 yıla kadar uzayabilecek hapis cezasıyla karşı karşıya…

Changpeng Zhao, Sam Bankman-Fried, Do Kwon… Kripto para odaklı firmaların şu anda hapiste olan ve aynı zamanda milyonlarca kişi tarafından tanınan bu yöneticileri, buzdağının tabii ki görünen kısmı… Hapiste olan onlarca yöneticiden belki dünya sadece üçünü görüyor ancak regülatörler kripto dünyasının peşini bırakmıyor.

Son olarak ise USDP ve PAX Gold gibi kripto paralarla bilinen Paxful şirketinin kurucularından Artur Schaback hapis cezasıyla karşı karşıya kalmış durumda…

CZ gibi o da kabul etti

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Artur Schaback, kara parayı aklama önlemlerini yeterince uygulamadığı yönündeki suçlamaları kabul etti. Hatırlanacağı gibi Binance eski CEO’su CZ’ye yöneltilen önemli suçlamalardan biri de buydu. CZ de, bu “hatasını” kabul etmiş ve 4 aylık cezasını çekmek üzere cezaevine girmişti. CZ’nin ağustos ayında hapisten çıkması bekleniyor.

ABD Adalet Bakanlığı, Schaback’ın 2015 ilâ 2019 arasında yönettiği Paxful’da, kişiden kişiye para gönderme (P2P) konusunda KYC kurallarına yeteri kadar uymadığını iddia ediyor. Yöneticinin ayrıca, platformun KYC talep etmediği yönünde bazı açıklamalarının da olduğu görülüyor.

“Para aklama için kullanılmaya başlandı”

Bakanlığın açıklamasında ayrıca Schaback’ın bilerek ve isteyerek üçüncü taraflara sahte bilgi sağladığı ve kurumları para aklama önleme kuralları konusunda kandırdığı da yazıldı:

“Bu durum Paxful şirketinin para aklama konusunda en çok kullanılan platformlardan biri olmasına neden olmuştur”

Schaback, Paxful’un ünlü ve eski CEO’su Ray Youssef ile yaşadığı anlaşmazlıklardan ötürü 2022’nin şubat ayında operasyon yöneticiliği görevini bırakmıştı.

Paxful 2023’ün nisan ayında token ihracına devam etse de, pazar yerini kapatmış ancak daha sonra üst düzey güvenlik önlemleriyle birlikte yeniden faaliyete geçirmişti.

Paxful özellikle P2P konusunda çok büyük talep olan Nijerya’da da çok fazla kullanılıyordu.

Artur Schaback

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl