24 binden fazla kripto paranın 14 bini ölü projeye döndü: CoinGecko raporu

Kripto para listeleme ve istatistik firması CoinGecko, son raporunda endüstrinin acı gerçeklerinden bazılarını yeniden açığa çıkardı. Son boğa sezonunda çıkan birçok kripto paranın aktif şekilde trade edilmediğini belirten CoinGecko, son 10 yılda yaratılan kripto paraların 14 bin adedinin de "ölü proje"ye döndüğünü ifade etti.

hack-klavye

Her gün yeni bir projenin ortaya çıktığı, bazılarının zaman zaman büyük yükselişler de görüğü kripto para endüstrisinde, büyük çoğunluğun zamanla ortadan kaybolduğu gerçeği bir kez daha ortaya çıktı.

En önemli kripto istatistik sitelerinden biri olan CoinGecko’nun araştırma raporuna göre; yok olan projelerin büyük bölümü 2020-2021 boğa sezonunda ortaya çıkan kripto paralardan oluşuyor.

Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi 2014 yılından bu yana çıkan 24 bin kripto para arasında 14 bin 39 adedi ölü projeye dönmüş durumda… Bu projelerin 5724 adedinin ise 2021 yılında ortaya çıkmış olması dikkat çekiyor. Rakam 2023 yılı için ise 289 olarak görülüyor.

Memecoin çılgınlığı…

CoinGecko ayrıca, başarısızlığa uğrayan coin’lerin büyük bölümünün ise memecoin’lerden oluştuğunu belirtti. Birer “şaka” coin’i olarak ortaya çıkarılan bu token’lar genelde sert yükselişleri ve düşüşleriyle biliniyor.

Son olarak Avalanche Vakfı dâhi meme coin yatırımı yapacağını açıklamıştı.

En eski meme coin olarak görülen Dogecoin 2021 yılında Elon Musk’ın da verdiği destekle büyük yükselişler yaşamıştı. Bu durum Shiba Inu’nun da benzer şekilde yükselmesini sağlamış ve 2022’de de PEPE yılın memecoin’i olmuştu. PEPE de, işleme açıldığı iki haftada yaklaşık 10 kat yükseliş yaşamıştı.

Özellikle 2023’ün son döneminde ise Solana tabanlı memecoin’ler sert yükselişleriyle prim yapmışlardı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl