Kripto projesinden topladığı parayı lükse harcadı, ABD’de hüküm giydi

ABD’li sözde kripto para şirketi My Big Coin’in kurucusu, yatırımcıları milyonlarca dolar dolandırmaktan hüküm giydi.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, şirketin kurucu ismi Randall Crater’in 40 kişiyi dolandırdığı ve bu kişilerden 6 milyon dolar para topladığı belirtildi. 51 yaşındaki suçlunun elde ettiği parayı da araba, mücevher, sanat eseri ve antika eşyalara harcadığı kaydedildi.

Verilen bilgilere göre Crater, My Big Coin’i 2013 yılında kurdu. 2014 ila 2017 yılları arasında gerçek olmayan iddialarla projeyi pazarlayan Crater ve ortakları, çıkardıkları coin’lerin 300 milyon dolarlık altın, petrol ve diğer değerli varlıklarla desteklendiğini söylüyorlardı. Dahası, şirketin Mastercard ile ortaklığı bulunduğunu iddia ediyorlardı. Crater, bu gerçek dışı beyanları; sosyal medya, internet, e-posta ve metin mesajları aracılığıyla insanlara ulaştırdı. Yatırımcıların paralarını zimmetine geçiren Crater, bunlarla antika eşya, sanat eseri, mücevher ve arabalar satın aldı.

Ocak 2018’de ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), Crater ve My Big Coin’i emtia dolandırıcılığı ile resmen suçlamıştı. Kurum ayrıca şirketin diğer yönetici ve ortaklarına karşı da hukuk davası açmıştı.

Crater, dört elektronik dolandırıcılık, üç kara para aklama sulundan hüküm giydi. Bakanlık, her bir elektronik dolandırıcılık suçunda üst sınırın 20 yıl, kara para aklama suçlarında ise 10 yıl olduğunu vurguladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl