Ömer İleri’den kripto para düzenlemesiyle ilgili açıklama

AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri, kripto paralarda merakla beklenen düzenlemeyle ilgili konuştu. Anadolu Ajansı'na değerlendirmelerde bulunan İleri, "Esnek bir altyapı oluşturuyoruz. Kripto varlık platformlarını, servis sağlayıcılarını, hizmet sağlayıcılarını, hizmet modellerini regüle edeceğiz" dedi.

AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı olmasının yanı sıra Ankara milletvekili de olan Ömer İleri’den kripto para düzenlemeleriyle ilgili açıklama geldi. İleri, Anadolu Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

“10 milyondan fazla kişi için düzenleme gerekiyor”

Türkiye’de kripto para yatırımcılarının da düzenlemeye karşı olmadığını hatta bunu talep ettiklerini belirten İleri, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de şu anda 10 milyondan fazla kişinin kripto para hesabı var. Burada bir düzenleme gerekiyor. Bu kullanıcıların önemli bir kısmı, bu alanın bir anlamda devlet denetiminde hayata geçmesi noktasında hem fikir. Burada bir regülasyon ihtiyacı olduğu herkes tarafından dillendiriliyor. Biz de bu istikamette başta bakanlığımız olmak üzere çeşitli çalışmalarda bulunduk. Şu an itibariyle Meclis grubumuzda çalışmalar devam ediyor”

“Türkiye’nin bu alanda lider olması için çalışıyoruz”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in geçtiğimiz günlerde söylediği gibi 31 Mart seçimlerinin ardından düzenleme paketinin TBMM’ye sunulacağını belirten İleri, hedefin inovasyonun önünü açmak olduğunu söyledi:

“Blok zincir teknolojileri, AK Parti olarak bizim bir süredir yakından takip ettiğimiz alan. Hatırlarsınız ‘Forum Metaverse’, “Blok Zincir İstanbul’ etkinliklerimiz oldu. Bu etkinliklere Cumhurbaşkanımız teşrif ettiler. Bu etkinlikler, bir devlet liderinin bu alanda katılım gösterdiği ilk etkinlik haline geldi. Türkiye’nin geleceği açısından da önemsediğimiz bir alan. Geldiğimiz süreçte bu alanın öneminin farkında olarak bir taraftan vatandaşımızı korumak ama diğer taraftan da alanın önünü açmak adına önemli bir çalışmayı yürütüyoruz. Gerçekten iyi çalışılmış bir yasa teklifi haline geliyor. Kripto alanında ABD’de federal düzeyde uygulamaya girmiş bir düzenleme mevzu bahis değil, Avrupa Birliği’nde ise ‘MiCA’ adında bir düzenleme var ki o da Konsey ve Parlamento arasında bir uzlaşma aşamasına gelmiş durumda; 2024 aralık itibarıyla etkin hale gelecek. Türkiye’nin bu alanda, dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olması için çalışıyoruz”

“Sektör paydaşlarıyla da görüştük. Onları anlıyoruz”

Geçtiğimiz haftalarda kripto para dünyasıyla yapılan toplantılara da atıfta bulunan İletişim Teknolojileri Başkanı, onlarla yapılan çalışmada artık son aşamada oldukları bilgisini verdi:

“Esnek bir altyapı oluşturuyoruz. Gerçekten ortaya güzel bir düzenleme çıkmakta olduğunu görüyoruz. Son aşamalara doğru yaklaşıyoruz, seçimin hemen akabinde gündemimize gelecek. Geçmiş dönemlerde, bizlerin onları anlamadığını dile getiriyorlardı. Ne demek istediklerini de gayet net anlıyoruz ve onların taleplerini de büyük ölçüde teklife yansıtmış durumdayız”

“Vatandaşı ve yatırımı korumak istiyoruz”

Kripto paraların nasıl korunacağına yönelik de ifadeler kullanan İleri, kötü aktörlerin önünü de kapamak istediklerini söyledi:

“Hakkaniyet çerçevesinde yatırımcıyı, vatandaşı yanlış yönlendirmeden korumak, onların yatırımlarını korumak, kötü niyetli aktörlerin önünü kapatmak ama bütün bunları yaparken de sektörün önünü açmak, ikisini birden yapmak. Zaten temel problem her zaman budur; bu ikilemi çözmektir. Burada çok yerinde bir denge sağlandığını görüyoruz”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl