Yeni yıla girerken kripto servetleri katlandı: CZ, 25 milyar dolar büyüttü

2023 yılı Binance için birçok açıdan hem iyi hem de kötü bir sene oldu. Borsa önemli krizleri sorunsuz atlatırken, ABD'li devlet kurumlarının ise kıskacında kaldı. Kurucu Zhao, CEO'luk görevinden ayrılmak zorunda kalsa da, servetini 1 senede yaklaşık 25 milyar dolar büyüttü.

2022’deki büyük çöküşler ve iflasların ardından kripto piyasalarında kötü ve zayıf oyuncular elenirken, güçlüler ise güçlerini daha da artırdılar. Bu oyunculardan biri de Binance oldu. FTX’in iflas ettiği ve Bitcoin’in 15 bin dolara kadar düştüğü dönemlerde, çekim işlemlerini sorunsuz sağlayan borsa, 2023’te de gücünü korudu.

Krizlerden çıkmayı başaran Binance, başka zorluklarla da karşılaştı. ABD’li devlet kurumlarının regülasyon kıskacına giren şirket, son olarak hem CEO’sunu kaybetti hem de 4.3 milyar dolarlık dev bir cezaya çarptırıldı. Uzun lafın kısası borsa, tökezlese de yoluna devam etmeyi başardı.

CZ servetini katladı

2021 boğa sezonunda serveti 100 milyar dolara kadar çıkan Changpeng Zhao ise 2022’deki çöküşlerle birlikte bu rakamın 12 milyar dolara kadar inmesini engelleyememişti. Ancak Bloomberg’in Milyarderler Endeksi’ne göre CZ’nin serveti 2023’te 37 milyar doları da aştı ve 25 milyar dolar büyüdü.

Bununla birlikte endeks bilgilerinde, Zhao’nun elinde bulunan Bitcoin ve BNB’lerin de serveti oluşturan bileşenler arasına dahil edilmediği de yazıldı. Dolayısıyla CZ’nin serveti belirtilen rakamdan çok daha büyük olabilir.

“Bu şans değil. Onlar uzun vadeli bakıyorlar”

Duke Üniversitesi’nde finans profesörü olan Campbell Harvey, Bloomberg’e konuyla ilgili verdiği demeçte, bu kazançların asla şans olamayacağını belirtti:

“Kripto para yatırımları, kalbi güçsüz olanlar için değildir. Çok büyük yükselişlere ve düşüşlere hazırlıklı olmalısınız. Bu kişilerin dolar milyarderleri olmalarının arkasında bir strateji yatıyor. Bu, asla şans ile açıklanamaz. Bu yatırımcılar, işe uzun vadeli bakıyorlar. Düşüşlerde satıp, paralarının erimesini izlemiyorlar. Dayanıyorlar”

Haberde ayrıca, “Para aklamayı önlememe iddialarını kabul eden CZ, 2024’te hapse girebilir” cümlesinin yazılması da dikkatlerden kaçmadı.

Armstrong da artırdı

ABD’nin en büyük kripto para borsası olarak görülen Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong da servetini ciddi şekilde büyütenler arasındaydı. Endekse göre genç CEO’nun serveti de 2.7 milyar dolardan, bu yıl içinde 7.2 milyar dolara çıktı.

Coinbase’in hisselerindeki %400’e varan 1 senelik yükseliş de Armstrong’un servetini katlamasında büyük pay sahibi olabilir. Armstrong’un, Coinbase hisselerinin %16’lık bölümünü elinde bulundurduğu ifade ediliyor.

Borsanın bir diğer kurucusu konumundaki Fred Ehrsam’ın serveti de yine 1.8 milyar dolardan 2.5 milyar dolara çıktı.

Gemini borsası kurucuları olan Tyler ve Cameron Winklevoss kardeşlerin her birinin serveti de 1.4 milyar dolardan 2.7 milyar dolara yükseldi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl