Kripto şirketi Bitwise: En büyük boğa geliyor

Kripto para şirketi Bitwise, 2023 tahminlerini açıkladığı uzun ve 11 maddelik bir yazı yayımladı. Kripto para yatırımcılarının "Ne yönde ilerleyeceğiz?" diye sorduğu soruya cevap niteliği taşıdığı belirtilen analizde, USDC'nin USDT'yi geçeceği, Uniswap hacminin Coinbase'i geride bırakacağı ve Ethereum'un çok daha deflasyonist bir yapıya bürüneceği gibi önemli yorumlar yapıldı. Şirket ayrıca bir sonraki boğa sezonunun en büyük "boğa" olacağını ve yeni rekorların kırılacağını da iddia etti.

Varlık yönetimi ve kripto para şirketi Bitwise 2023 yılına iddialı bir analizle başladı. Resmi web sitesinden 11 maddelik uzun bir analiz yazısı yayımlayan şirket, detaylı ve çok tartışılacak bazı öngörülerde bulundu.

“Bir sonraki boğa, en büyüğü olacak”

Kripto para piyasasının 4 yıllık döngüler halinde hareket ettiğini bunların üçünün yükselişi, birinin şse düşüş yılı olduğunu belirten firma, 2022 yılının bu modeli doğruladığını aktardı:

“Analizimize göre 2023’e girdiğimiz şu günlerde kripto para piyasası bir iyileşme gösterecek şekilde pozisyonlanmış durumda… Bu durum tabii ki kolay olmayacak. FTX’in dolandırıcılık barındıran çöküşü ve kripto kredi sektörünün yarattığı karanlık alan güveni azalttı. Bir süre piyasa yatay şekilde ilerleyebilir. Ancak daha sonra boğa piyasasına girecektir. Bir sonraki boğanın en büyük boğa piyasası olacağına inanıyoruz. Ana akım adaptasyon başlayacaktır. Kripto her büyük geri çekilişten sonra toparlanıştır ve yine toparlanacaktır”

“Coinbase yüzde 100 değerlenecek”

Coinbase’in ve birçok kripto şirketinin 2022’yi düşüşlerle tamamladığını belirten Bitwise, ancak ABD’li borsada 2023 yılında %100’lük bir büyüme beklediğini yazdı. Şirket analistleri ayrıca Uniswap hacminin de Coinbase’i geride bırakacağını belirttiler:

“Coinbase’in hisseleri 2022 yılında %86 düştü. Coinbase 2018’den 2022’ye büyük bir gelişim ve büyüme kaydetti. Tam bir dev şirkete dönüştü. Şu anda ABD’nin en güvenilir ve en çok müşteriye sahip borsası konumunda… Sadece bizim sözümüze de bakmayın, birçok analist Coinbase hisse fiyatı için 71 doları gösteriyor. Bu da 8 Ocak günü seviyesinin kabaca 2 katı… Merkeziyetsiz borsaların da 2022’de piyasa paylarını artırdıklarını söylemek gerekir. Merkezi borsaların güven kaybı onlara yaradı. Bu trendin 2023’te de de artmasını bekliyoruz. Hatta Uniswap’ın ABD’nin en büyük borsası olan Coinbase’i geride bırakmasını öngörüyoruz”

“USDC, USDT’yi geçecek”

Sabit coin’lerin kripto piyasalarının en önemli bileşenlerinden biri olduğunu kaydeden analistler, USDC’nin de USDT’yi geride bırakacağını söylediler:

“Sabit coin’lerde yönetim altındaki varlık değeri 130 milyar dolardan fazla… Bu rakamın en büyük payları ise 66 milyar dolar ile USDT ve 44 milyar dolar ile USDC’de… Tether genelde daha regüle edilmemiş, USDC ise ABD merkezli ve Circle ile Coinbase destekli olduğu için daha regüle edilmiş tarafı temsil ediyor. Yatırımcılar 2023 yılında artık daha fazla şeffaflık talep edecekleri için yıl sonunda USDC’nin USDT’yi geçmesini bekliyoruz”

“Ethereum deflasyonist olacak”

Ethereum’daki çıkarılan Ether sayısının azalmasına vurgu yapan Bitwise analistleri, bu durumun 2023’te de süreceğini yazdılar:

“Ethereum’un PoW’dan PoS’a geçişi, günlük çıkarılan Ether sayısında büyük bir azalma yaşanmasını sağladı. Çünlü PoS, PoW’a göre çok daha etkin bir sistem. Bu az çıkarma durumunu, insanlar ağa girdikleri zaman oluşan yakımla da birleştirince, teorik olarak Ethereum arzının azaldığı bir faktör oluşuyor. 2023’te de bunun aynı şekilde devam edeceğini düşünüyoruz”

“Stake edilen Ether, Şangay’dan sonra artacak”

Yine PoW’dan PoS’a geçişin önemine değinen bir yorum yapan şirket, stake edilen Ether oranının da 2023’te artmasını beklediğini dile getirdi:

“5 Ocak 2023 itibariyle ağda 21 milyar dolarlık ETH stake ediliyor. Toplam arzın yüzde 14’üne tekabül eden bu rakamın 2023’te de artmasını bekliyoruz. 2023 yılında yapılacak olan Şangay güncellemesinin ardından stake edilen Ethereum’ların kilidi açılacak. Bu durum, bazı analistlere göre büyük bir satış baskısı yaratacak ancak bize göre bu olmayacak. Çünkğ kısa vadede büyük satışlar mümkün değil. Şangay güncellemesi, stake’den çıkarılacak ETH sayısına sınır getiriyor. Bu satış baskısını kıracaktır. Ayrıca gelecek dönemlerde de, Ether’lerin kilidinin açılmasının, insanların daha fazla ETH kilitlemesinin önünü açacağını düşünüyoruz”

“Bir büyük şirket daha batacak”

Analizde 2022’de batan FTX’in iflasının piyasada büyük bir güvensizlik dalgası başlattığı da ifade edilirken, 1 milyar doların üzerinde bir değerlemeye sahip olan büyük bir kripto şirketinin de 2023’te iflas edeceği beklentisi yazıldı.

Kripto para piyasalarıyla, hisse senetleri piyasaları arasındaki korelasyonun kırılmasının beklendiği 2023 yılında ayrıca ABD Kongresi’nden de bir olumlu yasa çıkmasının olası görüldüğü aktarıldı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl