İflas davası süren kripto şirketi Celsius 780 milyon dolarlık stETH transfer etti

Geçtiğimiz sene kripto krizinde iflas eden Celsius şirketi, 780 milyon dolar değerde 428 bin adet staked Ether'i (stETH) Lido Finance'e taşıdı. İflas davası süren Celsius'un bu platformdaki Ether'lerini kolayca alabilmek ve davadaki elini güçlendirmek için bu transferi yaptığı ifade ediliyor.

Terra LUNA ve 3AC çöküşünden geçtiğimiz sene olumsuz etkilenen ve haziran ayında çekimleri durdurmasının ardından iflas eden Celsius şirketi yaklaşık 1 yıl sonra, Lido Finance’teki Ether’lerine ulaşmak için hamle yaptı.

Ether’lerin stake edilebildiği ve karşılığında “staked Ether” yani stETH alınan Lido Finance platformunun yeni çekim özelliğini tanıtmasından hemen sonra gelen 428 bin adet stETH’lik (yaklaşık 780 milyon dolar) transfer, Celsius’un bir an önce Ether’lerini elde etmek istediğini gösteriyor. Lido Finance’in getirdiği bu yeni çekim özelliği sayesinde, stETH tutan kullanıcılar 1’e 1 oranda Ether’lerini geri alabilecekler.

Müşterilerinin Ether’lerini Lido’ya gönderen Celsius, buradan elde ettiği stETH’leri AAVE gibi merkeziyetsiz finans protokollerine yatırıp buradan gelir elde ediyordu.

Ancak geçtiğimiz sene yaşanan kripto krizi esnasında, stETH’lerin gerçek Ether’e çevrilmesi hizmetini sadece Curve Finance’in vermesi ve burada yaşanan likidite sorunları, bu çevirme işleminin sağlıklı şekilde yapılamamasına neden olmuştu. Yüksek slipaj, Celsius’un Ether’lerini 1’e 1 oranda almasına engel olmuştu. Lido’nun getirdiği yeni çekim özelliği ise bu durumu ortadan kaldırıyor.

Celsius’un daha kolay bir şekilde Ether’lerine ulaşma şansı elde etmesi, yeniden yapılandırma sürecinin de daha rahat biçimde yapılmasını sağlayacak. İflas mahkemesi de mart ayında, Celsius’un yeniden yapılandırma planına onay vermişti. Plan, Celsius müşterilerinin %85’lik kısmının, fonlarının %72’lik bölümüne ulaşmasına olanak tanıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl