Kripto şirketleriyle de çalışan Silicon Valley Bank resmen satıldı

ABD Federal Mevduat Sigorta Fonu FDIC, ülkedeki bankacılık krizinin büyümesine sebep olan kurumlardan Silikon Vadisi Bankası'nın, 16.5 milyar dolarlık indirimle, 56 milyar dolara First Citizens Bank'e satıldığını duyurdu.

Bankacılık krizinin başlamasıyla iflas eden ve FDIC’nin el koyduğu Silikon Vadisi Bankası’nın satışı tamamlandı. FDIC yaptığı açıklamayla, bankanın 16.5 milyar dolarlık indirimle 55.5 milyar dolara First Citizens Bank’e satıldığını duyurdu.

Hatırlanacağı üzere SVB’nin İngiltere iştiraki de HSBC’ye satılmıştı. Bankanın 17 adet iştiraki, bugün itibarıyla First Citizens Bank şirketleri olarak çalışmaya başlayacak.

First Citizens Bank’ten yapılan bir açıklamada da, önceden tahmin edilemeyen likidite problemleri için FDIC’den bir kredi hattı açılacağı bildirildi. FDIC ve First Citizens Bank ayrıca kayıp paylaşım anlaşması da imzaladılar.

Silikon Vadisi Bankası’nın iflas etmeden önce 119 milyar dolarlık mevduatı ve 167 milyar dolarlık da varlıkları bulunuyordu. Bankanın 1.8 milyar dolarlık Hazine tahvilini zararına satması, müşteriler arasında bir banka kaçışı krizi başlatmış ve bu durum diğer bankalara sıçramıştı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl