Kripto trade firması Alameda, iflas eden Voyager’a 200 milyon $ ödeyecek!

FTX borsası ile yakın ilişkileri sürekli sorgulanan ve iflas eden birçok kripto para firmasını "kurtarma" adı altında satın almak isteyen Alameda Research şirketinin, kripto bankacılık şirketi Voyager'dan aldığı toplamda 377 milyon dolara varan kredinin 200 milyon dolarlık kısmını geri ödemesine karar verildi. Ödemenin ardından Voyager da, Alameda'dan teminat olarak aldığı toplamda 160 milyon dolar değerdeki token'ları geri gönderecek.

FTX borsasının kurucusu olan Sam Bankman-Fried’in kontrol ettiği ve başında bulunduğu bir başka kripto para firması Alameda Research, geçen sene kripto bankacılık şirketi Voyager’dan aldığı 200 milyon dolarlık krediyi Voyager’a geri ödeyecek. New York’taki mahkemeden gelen karara göre Alameda, ödemeyi 30 Eylül’e kadar yapmak zorunda…

2.38 dolarlık LUNC da ödeyecekler!

Alameda ödemeyi, yaklaşık 128 milyon dolar değerde 6553 adet Bitcoin ve yaklaşık 70 milyon dolar değerde 51 bin 204 adet Ethereum ile beraber çeşitli altcoin’lerle yapacak. Bu altcoin’ler içinde SAND, VGX (Voyager’ın kendi token’ı), DOGE, LINK, LTC ve USDC de bulunuyor.

Tüm ödemelerin sorunsuz şekilde yapılması durumunda Voyager ise Alameda’dan kredi karşılığında aldığı 160 milyon dolarlık kredi teminatını da Alameda’ya geri ödeyecek. Bu teminat da yine nakit ile değil, 4 milyon 650 bin adet FTT token (yaklaşık 112 milyon dolar değerde) ve 63 milyon 750 bin adet SRM token (yaklaşık 49 milyon dolar) ile yapılacak.

Alameda’nın Voyager’dan aldığı kredinin toplamı ise 377 milyon doları buluyordu.

Alameda da borç vermişti

Alameda ve FTX ikilisinin sürekli eleştirilen ve sorgulanan kripto para adımları son dönemde iflas eden birçok şirketi “kurtarma” plânlarıyla daha çok göz önüne gelmişti. Hatta Alameda Research’ten ayrı bir şirket olan ancak aynı yönetim tarafından kontrol edilen Alameda Ventures şirketi de, iflas sürecinde Voyager’a 15 bin Bitcoin ile beraber 200 milyon dolarlık nakit kredi sağlamıştı.

Bilindiği üzere Alameda Ventures aynı zamanda Voyager’ın da hissedarı konumunda…

Alameda’nın iki şirketiyle beraber aynı hissedarlara sahip olan FTX borsası da yine Voyager’ı satın almak isteyen kurumlar arasında yer alıyordu. Hatta Voyager, FTX’in satın alma hamlesini eleştirmiş ve FTX’in teklifinin kendilerine hiçbi yararı olmadığını belirtmişti.

FTX CEO’su Sam Bnakman-Fried de, karşılık olarak Voyager’ı eleştirmiş ve önemli olanın müşterilerin parasını geri alması olduğu söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl