Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

İngiltere’de Bitcoin ve kripto türev yasağı yarın resmen devreye girecek

bitcoin-ingiltere

İlk olarak geçtiğimiz Ekim ayında açıklanan İngiltere’de kripto paralara dayalı türev ürünlerin bireysel yatırımcılara satışının yasaklanması kararı, yarından itibaren resmen uygulamaya konulacak.

Mali Tutum Otoritesi’nin (FCA) 6 Ekim 2020 tarihli açıklamasında, bu ürünlerin yol açtığı zararlardan dolayı bireysel yatırımcılar için uygun olmadığı vurgulanmıştı. Kurum, bu ürünlerin bireysel yatırımcılara neden uygun olmadığı konusunda ise şu nedenleri sıralamıştı:

  • Dayanak varlığın güvenilir bir değerlemesi olmaması
  • İkincil piyasada piyasa suistimali ve mali suçun yaygınlığı
  • Kripto varlık fiyat hareketlerinde aşırı oynaklık
  • Kripto varlıkların perakende tüketiciler tarafından eksik anlaşılması
  • Perakende tüketicilerin bu ürünlere yatırım yapması için meşru yatırım ihtiyaçlarının olmaması

FCA, açıklamasının devamında “Bu özellikler, sıradan yatırımcıların bu ürünlere yatırım yapmaları durumunda ani ve beklenmedik kayıplardan zarar görebileceğini gösteriyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Getirilen yasakla birlikte yaklaşık 53 milyon sterlin değerinde tasarruf sağlanacağı tahmin ediliyor.

Türev ürünler nelerdir?

Fiyatları dayanak varlığın fiyatlarına bağlı olan ve riskten korunmak veya belirli bir seviyede risk alarak getiri yükseltmek için kullanılan finans ürünleridir.

Yüzlerce farklı türü olsa da başlıca kullanılan türev ürünler; Forward ve Futures Sözleşmeleri, Opsiyonlar ve Swap’lardır.

Sektör oyuncuları endişeli

İngiltere’de yasalarla düzenlenmiş bir şekilde faaliyet yürüten bazı şirketler, getirilen bu yasaktan endişe ediyor. Kripto para ve Bitcoin’e dayalı türev ürünleri sunan bu şirketler, yatırımcıların İngiltere sınırları içinde regüle edilmiş kurumlar yerine yurt dışında BitMEX, Deribit gibi platformlara itildiğini öne sürüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl