Kripto varlık fonlarına son 9 ayın en büyük girişi

Bankacılık krizi, enflasyon, savaş ve Fed kararları derken son dönemin düşüşte olan yatırım alanı kripto varlık fonlarına geçtiğimiz hafta çok büyük girişler oldu. Fonlar 160 milyon dolarlık net giriş alırken bu rakam, son 9 ayın da en büyük girişlerine işaret ediyor.

Avrupa’nın en büyük dijital varlık fon yönetim şirketi olan Coinshares, haftalık raporunu yayımladı. Raporda, kripto varlık fonlarına 60 milyon dolarlık haftalık giriş olduğu görülüyor. Burada en büyük pay 127.5 milyon dolar ile Bitcoin’de bulunuyor. Rakam ayrıca Temmuz 2022’den bu yana görülen en büyük girişleri de temsil ediyor.

Çıkış furyası bitti mi?

Bilindiği üzere kripto varlık fonlarından 6 haftadır çıkışlar yaşanıyordu ve rakam 408 milyon dolar olmuştu. Coinshares uzmanları ise, kripto paralarda yaşanan girişlerin, göreceli olarak bu fonlara geç yansımasının sebebinin, geleneksel finans alanındaki endişeler olduğunu savunuyorlar.

Solana dikkat çekti

Bitcoin fonları 127.5 milyon dolarlık giriş alırken, ikinci sırada ise “short Bitcoin” yani Bitcoin’in düşüşüne yatırım yapan fonların (30 m dolar) gelmesi dikkat çekti. İki haftadır çıkışların görüldüğü Ethereum’dan 5.2 milyon dolarlık çıkış olurken, Solana’ya 4.8 milyon dolarlık giriş olması da gözlerden kaçmadı. Polygon (1.9 m dolar) ve XRP fonları (1.2 m dolar) da yine haftayı net pozitif yatırımlar ile kapadılar.

Toplam kripto fon varlık değeri 34 milyar dolar olurken, burada en büyük pay açık ara Grayscale’in oldu. Zor günler yaşayan şirketin yönetimi altında 23.3 milyar dolarlık varlık bulunuyor.

ABD ve Almanya ilk ikide

Öte yandan ülkeler bazındaki yatırımlarda ABD ve Almanya ön plâna çıkıyor. ABD’deki fonlara 69 milyon dolar, Almanya’dakilere ise 57.8 milyon dolarlık girişler kaydedildi. Credit Suisse krizi yaşayan İsviçre’de 16.6 milyon dolarlık giriş görülürken, bu rakam Kanada’da ise 26.1 milyon dolar oldu.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl