Kripto paralarda işlem vergisi ve beyan zorunluluğu geliyor

Özellikle 31 Mart belediye seçimlerinin ardından gelmesi beklenen kripto para regülasyonları konusunda önemli bir iddia ortaya atıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, yatırımcıları korkutmayacak seviyede bir işlem vergisi ve aynı zamanda varlıkların yurt dışına çıkışını önlemek amacıyla da vergi kesinti oranı sıfır olacak bir beyan zorunluluğu getirecekleri belirtiliyor.

Kripto para regülasyonları ABD’den Rusya’ya, AB’den Asya’ya kadar birçok bölgede tartışılırken, Türkiye’yle ilgili de önemli bir iddia ortaya atıldı. Habertürk’ten Rahim Ak’ın verdiği bilgiye göre; Hazine Bakanlığı’na bağlı olan Gelir İdaresi Başkanlığı kripto paralar konusunda, biri “sıfır kesinti oranlı”, iki adet vergi kalemi getirmeyi planlıyor.

Haberde, çalışmaya dair ilk haberi Ondokuzmayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Batı’nın sosyal medyadan duyurduğu belirtilirken bir işlem vergisinin yolda olduğu yazıldı. Batı, Gelir Vergisi Kanunu’nun 75.’inci maddesi uyarınca Menkul Sermaye İradı olarak değerlendirilen kripto paraların stopaj yani vergi kesintisi yoluyla vergilendirileceğini yazdı.

Konunun detaylarına Habertürk ulaşırken verilen bilgiye göre; Gelir İdaresi Başkanlığı, kripto paralara, birisi şu anda oranı yüzde 5 olan Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) gibi düşük oranlı bir işlem vergisi getirmeyi planlıyor. Bu verginin, kripto piyasasını ürkütmeyecek tutarda bindelerle ifade edilecek düzeyde olması bekleniyor.

Yurt dışına çıkış önlenecek

Öte yandan işlem vergisinin yanı sıra, kripto paraların başka platformlar üzerinden yurt dışına çıkışını önlemek amacıyla da bir çalışma yapılıyor. Buna göre; tahvil ve borsa gibi menkul sermaye iradı sayılması gerektiği düşünülen kripto paralarda da, kazancın yurt dışına kaçışını önlemek için tevkifat yani vergi kesintisi yoluyla vergi getirilmesi düşünülüyor. Böylece kazancını yurtdışına kaçıranlara beyanname verme, kazancını beyan etme zorunluluğu getirilmiş olacak. Ancak tevkifat yani vergi kesintisi oranı sıfırda kalacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl