Kripto karşıtı Warren’dan Elon Musk için SEC’ye soruşturma talebi

ABD'li Demokrat senatör Elizabeth Warren, SEC ve kurum başkanı Gary Gensler'a yazdığı resmi mektup ile, Tesla ve Twitter arasındaki ilişkilerin incelenmesi için soruşturma açılmasını istedi.

Dünyanın en zengin iş insanı olarak bilinen Elon Musk için yeni bir soruşturma talebinde bulunuldu. Geçtiğimiz sene ekim ayında Twitter’ı resmen satın alan Musk, bugün hala hem süreçle ilgili açılan davalar hem de alımdan sonra işine son verdiği kişilerin açtığı tazminat davalarına yoğun şekilde zaman harcıyor.

Yeni soruşturma talebi ise kripto karşıtlığıyla bilinen Elizabeth Warren’dan geldi. Warren, SEC başkanı Gary Gensler’a hitaben yazdığı 9 sayfalık resmi mektupta Tesla ile Twitter arasındaki ilişkilerin ve bağlantıların araştırılmasını talep etti.

Massachusetts senatörü, Musk dışında Tesla’nın yönetim kurulu üyelerinin de soruşturulmaya dahil edilmesini istedi. Warren ayrıca “çıkar çatışmaları, kurumsal varlıkların kötüye kullanılması ve bunların Tesla hissedarları üzerindeki diğer olumsuz etkileri”nden de bahsetti.

Tesla yönetim kurulunun Musk’tan bağımsız hareket edemediğini iddia eden senatör, tüm bunların şirketin eksik beyanlarda bulunmasının ve kanunları çiğnemesinin önünü açtığını söyledi.

Hatırlanacağı üzere Musk, ekim ayında 44 milyar dolarlık alımı tamamlamış ve alım için çok ciddi sayıda Tesla hissesi satmıştı. Alımdan sonra CEO’luk koltuğuna oturan Musk, bazı konularda Tesla ve SpaceX çalışanlarını da görevlendirmişti.

İşte Warren bu konuya da değindi ve “Twitter faaliyetleri için Tesla çalışanlarını kullanmak işçi kanunlarına da aykırıdır. Ayrıca Tesla, bu konuda hissedarlara da bilgi vermemiştir” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl