Çok tartışılan kripto para Worldcoin bugün çıkıyor: Binance de açıkladı

OpenAI CEO'su Sam Altman ile Alex Blania tarafından kurulan Worldcoin projesinin token'ının bugün resmen çıkacağı belirtildi. Token'ın arz ve dağıtım gibi detaylarının da yine bugün açıklanacağı ifade edildi. İlk etapta 2 milyon kişiye dağıtılacak olan WLD token, Binance tarafından da listelenecek.

2019’da yaratılan bir proje olan ve kimlik ile coğrafi bölgeden bağımsız olarak herkesin ulaşabileceği bir dünya kripto parası yaratma hedefiyle yola çıkan Worldcoin’in merakla beklenen token’ını bugün çıkaracağı belirtildi.

ABD medyasından Semafor’un konuyla ilgili bilgi sahibi olan bazı kişilere dayandırdığı haberine göre; son dönemde yatırımcıları yapay zeka kartıyla ikna eden Sam Altman, Worldcoin’in arkasındaki şirket olan “Tools for Humanity” (İnsanlık için Araçlar) adlı şirkete fon toplama konusunda sorun yaşamadı.

Haberde ayrıca Altman’ın, yatırımcıları Worldcoin fiyatının artması durumunda elde edilecek olan kâr konusunda da ikna ettiği yazıldı.

2 milyon kişiye dağıtılacak

Worldcoin’in “WLD token” olarak da bilinen token’ı, daha önce projeye kayıt yaptıran ve göz taraması programını kabul eden iki milyon kişiye dağıtılacak. Worldcoin, regülasyon belirsizliklerinin olduğu ABD’de de ise yatırımcılar tarafından alınamayacak. Projenin merkezi de en başında Almanya olarak belirlenmişti.

Binance de listeliyor

Konuyla ilgili Binance’ten de açıklama geldi. Borsa WLD token’ı bugün TSİ 12’de listeleyeceğini duyurdu. Token, WLD/BTC, WLD/USDT pariteleriyle işlemlere açılacak. WLD sahibi olan kullanıcılar şu andan itibaren de borsaya yatırma işlemlerine başlayabilirler. WLD token çekimleri ise yarın TSİ 12’den itibaren açılacak. Yine Huobi borsası da USDT paritesiyle WLD token’ı listeleyeceğini açıkladı.

2022’nin mart ayında 100 milyon dolar, iki ay önce mayıs ayında ise 115 milyon dolarlık büyük yatırımlar alan proje, kullanıcılarının kimliklerinin belirlenmesi için göz taraması yapıyor. Birçok kişi ve kurum tarafından sert eleştirilere de maruz kalan Worldcoin ile ilgili en büyük iddia ise insanların mahremiyetlerini ortadan kaldıracağı korkusu… Kişilerin izni olmadan onları takip etme ve kimlik bilgilerini kullanma, şeffaflık eksikliği ve proje henüz çıkmadan üretildiği iddia edilen fazla sayıda token, Sam Altman’a getirilen en büyük kritikler olarak ön plana çıkıyor.

Sam Altman ise projenin merkeziyetsiz olduğunu belirterek bu eleştirilere karşı çıkıyor. Projeyi destekleyen de birçok kişi ve kurum bulunuyor. Bu destekçiler, göz taramasının bahsedildiği kadar tehlikeli olmadığını ve sansüre karşı olan bir kimlik sağlama yönetimi olduğunu dile getiriyorlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl