Kripto para yasa tasarısı 1.5 ay sonra açılan TBMM’ye geliyor

Türkiye'de son aylarda sıkça konuşulan ve başta Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dahil birçok politikacının seçim sonrasını işaret ettiği kripto para yasa tasarısı sonunda meclise geliyor. Yarın 1.5 ay sonra açılacak olan TBMM'de, önümüzdeki günlerde konuşulacak önemli konu ve tekliflerden biri de kripto para yasa tasarısı olacak.

Özellikle 2021 boğa sezonunda kripto paralara yönelik büyük ilgiyle birlikte, politika da bu alanı regüle etme çalışmalarına başladı. Önce nisan ayında (2021), kripto paralarla ödeme yapılamayacağı konusunda bir yönetmelik yayımlandı ancak daha sonra araya giren ayı sezonuyla birlikte regülasyonlar adeta rafa kaldırıldı.

TBMM’ye sunulacak hale geldi

Ancak 2023 yılıyla birlikte kripto paralara olan ilginin küresel çapta yeniden artmaya başlamış olması, Maliye başta olmak üzere regülatörleri yeniden harekete geçirdi. Mayıs 2023 seçimlerinin de sona ermesiyle gaza basan hükumet, sektör paydaşlarıyla defalarca yaptığı toplantıların ardından ilgili yasa tasarısını son raddeye, yani meclise sunulacak hale getirdi.

Şimşek “Seçim sonrası” demişti

Mayıs 2023 seçimlerinden sonra Türkiye’nin yoğun şekilde beklediği Mart 2024 yerel seçimleri de sona erince, bu anlamda büyük bir engel de kalmamış oldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de mart ayında katıldığı bir televizyon programında kripto para yasasının meclise sunulması için seçim sonrasını işaret etmişti.

İşte tüm bu yaşananların ardından tasarının meclise sunulması için bu hafta son adımların atılması bekleniyor. Hürriyet’ten Ebru Karatosun’un haberine göre kripto paralarla ilgili yasa tasarısının dışında 9. Yargı Paketi’nden yol geçiş ücretlerine ve kamuda sağlık alanında düzenlemelere kadar birçok teklif için de bu hafta düğmeye basılacak. TBMM, hem yerel seçimler hem de Ramazan Bayramı dolayısıyla ara verdiği çalışmalarına 1.5 aylık sürenin ardından yarın başlayacak.

İçinde neler vardı?

Bilindiği üzere yasa tasarısı uzun zamandır tartışma konusuydu ve vergi başta olmak üzere birçok konuda yatırımcıların korku duyuduğu bir tasarıydı.

Uzmancoin’in ocak ayında verdiği özel haberde de yer aldığı gibi; tasarıda Türk kripto yatırımcılarını korkutacak ya da Türkiye’de işlem yapmaktan caydıracak maddeler “şu an için” bulunmuyor.

Regülatörler vergi konusunda yatırımcılara yüklenmek istemiyorlar ancak güvenlik konusunda taviz verilmesi de söz konusu olmayacak. Dolayısıyla KYC süreçlerine büyük önem veriliyor. Kripto transferlerinin bankalardaki EFT’ler gibi olması hedefleniyor.

Öte yandan Türkiye’de faaliyet göstermek isteyen borsaların, burada ofis açmak zorunda kalacağı da biliniyor. Ancak ofis açmak da yeterli olmayacak ve şirketin SPK lisansı alması gerekecek. Sektörün ana regülatörü de yine SPK olacak.

Önemli başlıklardan biri de kaldıraçlı işlemlerin Türkiye’de yasaklanacak olması… Bitcoin ATM’leri de yine kaldırılacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl