Eski savcı, yeni kripto yatırımcısı Haun: SEC itiraz etmez

Web3 ve metaverse konusunda yaptığı yatırımlarla bilinen Andreessen Horowitz'ten ayrıldıktan sonra kendi girişim şirketini kuran Katie Haun, SEC'nin XRP'nin yatırım sözleşmesi olmadığına yönelik karara itiraz etme olasılığının düşük olduğunu belirtti.

ABD Adalet Bakanlığı’nda savcılık da yapmış olan ünlü yatırımcı Katie Haun, yaklaşık 2.5 yıldır devam eden SEC-Ripple davası ve özellikle çıkan son kararla ilgili konuştu.

“SEC, netlik ve açıklık istemiyor”

Andreessen Horowitz’ten ayrıldıktan sonra kendi girişim şirketi olan Haun Ventures’ı kuran ünlü yatırımcı, SEC’nin verilen karara itiraz edeceğini düşünmediğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Mahkeme konu hakkında mantıklı bir ayrım yaptı. XRP’nin bazı işlemlerde yatırım sözleşmesi ve dolayısıyla menkul kıymet olmadığını söyledi. Kurumsal firmalara yapılan satışların ise Howey testi bünyesine dahil olduğunu belirtti. Verilen karar bence kripto endüstrisi için iyi oldu. Bir itiraz ileriki dönemde belki olabilir ama ben kısa vadede böyle bir itiraz geleceğini sanmam. Bu karara itiraz etmek, yatırım sözleşmesi yorumunu, ana davadan ayırmak demektir. Ancak SEC’nin hukuki bir açıklık ve netlik istediğinden şüphem var. Bu yüzden itiraz edeceklerini düşünmüyorum”

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz hafta SEC-Ripple davasının hakimlerinden Analisa Torres, kripto sektöründe bomba etkisi yaratacak bir karar vermiş ve Ripple şirketinin kurumsal firmalara yaptığı XRP satışlarının menkul kıymet kanunlarını delmek olduğunu ancak diğer satışların ise yatırım sözleşmesi olmadığını dile getirmişti.

XRP kararın ardından gün içinde %100 artmıştı. XRP haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 0.74 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl