Kriptoya 7.6 milyar dolar yatıran şirketin fonunda büyük düşüş

Tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz şirketlerin yatırımlarını eritirken, kripto paralara 2021 ve 2022'de adeta para akıtan girişim sermayesi şirket a16z'nin en büyük kripto para fonu da %40 değer kaybetti.

Risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz

Özellikle web3, metaverse ve game-fi alanlarına önemli yatırımlar yapan, kripto para ve startup şirketlerine de destek olan Andreessen Horowitz (a16z) şirketinin en büyük kripto fonunda büyük seviyede düşüş olduğu belirtildi.

ABD medyasından Wall Street Journal’ın, konuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olan kişilere dayandırdığı haberinde, a16z şirketinin en büyük jripto fonunun değeri 2022’nin ilk yarısında %40 kadar değer kaybetti. 2018’de başlatılan kripto fonu, o dönemde geçen senenin sonuna kadar olan zaman diliminde 10.6 kat getiri sağlamıştı.

Henüz Ocak’ta 4.5 milyar dolarlık fon açıklamıştı

Hatırlanacağı üzere şirket Ocak ayında tam 4.5 milyar dolarlık fon açıklamış ve bunun 3.5 milyar dolarını kripto para fonuna, 1 milyar dolarını ise startup’ların tohum yatırımlarına ayırdığını belirtmişti. a16z şu ana kadar kripto para fonları ve startup’lara toplamda 7.6 milyar dolar yatırım yaptı.

Yatırımlar gittikçe azalıyor

Andreessen Horowitz’in ortaklarından olan Arianna Simpson son yaptığı açıklamada ayı piyasalarının yatırım için en iyi dönem olduğunu belirtse de, şirketin bu yatırımlarının gittikçe azaldığı görülüyor. 2021 yılının 4. çeyreğinde toplamda 26 kripto para ve blok zinciri şirketi anlaşmasına giren a16z için bu rakam 2022’nin ilk ve ikinci çeyreklerinde toplamda 17 oldu. Bu yılın 3. çeyreğinde ise rakam 7’ye düştü.

Öte yandan yatırımlarında azalma olan tek şirket a16z değil. Girişim sermayesi şirketlerinin toplam yatırımlarında da düşüş görülüyor. Rakam, 2022’nin ikinci çeyreğinde toplamda 6.2 milyar dolar oldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl