Krizde 3000 Bitcoin satan Bitfarms, kaya gazıyla madencilik yapıyor

Kanada merkezli Bitcoin madencilik şirketi Bitfarms Arjantin'de başlattığı yeni faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Birden fazla ülkede madencilik operasyonları bulunan firma, Arjantin'deki 10. merkezini de açarken, kullandığı enerjinin portföyündeki en az maliyetli enerji olduğunu da belirtti.

En büyük madencilik şirketlerinden biri olan ve son düşüşlerde 3 binden fazla Bitcoin satan Bitfarms firması, Arjantin’in Rio Cuarto bölgesinde açtığı tesisnde elde ettiği enerjiden ötürü diğer şirketlere oranla büyük avantajı olduğunu iddia etti.

Özellikle Bitcoin madencilik şirketlerine karşı fosil yakıt baskısının arttığı şu günlerde konuşan şirket COO’su Geoff Morphy, verdiği demeçte enerji portföylerindeki en düşük enerji maliyetinin Arjantin’de olduğunu kaydetti:

“Arjantin’deki döviz oranı ve doğalgaz fiyatlarına baktığımızda Rio Cuarto tesislerindeki enerji maliyeti bizim portföyümüzdeki en düşük rakamları oluşturuyor. Bu da şirketimize diğer firmalarla mücadelede büyük avantaj sağlıyor”

Kaya gazı ile madencilik yapıyorlar

Geçtiğimiz Nisan ayında Arjantin hükumetiyle yeni bir sözleşme imzalayan Bitfarms, Rio Cuerta’da doğalgaza akternatif olan kaya gazından elde edilen enerjiyle madencilik yapıyor. Bu konuya da değinen Morphy şunları söyledi:

“Arjantin dünyada kayı gazı rezervi konusunda ikinci sırada yer alıyor. Ülkede yenilenebilir enerji konusunda da birçok seçenek mevcut. Küresel çapta büyümek ve özellikle bu bölgedeki ucuz elektrik maliyetlerinden yararlanmak istiyoruz. Aşırı enerji harcayan tesislerde, büyük bir kaynak da boşa harcanıyor. Biz hem Bitfarms hem de yerel enerji üreticileri için bu anlamda destek olmaya çalışıyoruz”

Bitfarms’ın yöneticilerinin de Arjantin’de yaşadıkları belirtilirken, şirketin ülkedeki 10. madencilik merkezini de kısa süre önce açtığı kaydedildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl