Kuantum bilgisayarlar, 10 yıl içinde Bitcoin için büyük bir tehdit oluşturabilir

Dijital para birimlerini destekleyen türleri de dahil olmak üzere kuantum bilgisayarlar hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Araştırmacılar, şifreleme teknolojilerinin başının belada olduğunu söylüyor. Singapur Ulusal Üniversitesi’nde görev yapan bir grup araştırmacı, bilgisayarların Bitcoin’in güvenliğini ne kadar çabuk kırabileceği üzerine tahmin yürüttü. Araştırmanın sonuçlarına göre kuantum bilgisayarlar, dijital para birimlerinin özel anahtarlarını 2027 yılının başlarında kırabilecek kapasiteye erişebilir. Bitcoin gibi dijital para birimlerinin şifreleme sistemini kırmak bugünkü mevcut bilgisayarlar kullanılarak imkansız ancak kuantum bilgisayarlar 0 ve 1 değerleriyle çalışmadığı için çok daha hızlı...

Dijital para birimlerini destekleyen türleri de dahil olmak üzere kuantum bilgisayarlar hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Araştırmacılar, şifreleme teknolojilerinin başının belada olduğunu söylüyor.

Singapur Ulusal Üniversitesi’nde görev yapan bir grup araştırmacı, bilgisayarların Bitcoin’in güvenliğini ne kadar çabuk kırabileceği üzerine tahmin yürüttü. Araştırmanın sonuçlarına göre kuantum bilgisayarlar, dijital para birimlerinin özel anahtarlarını 2027 yılının başlarında kırabilecek kapasiteye erişebilir.

Bitcoin gibi dijital para birimlerinin şifreleme sistemini kırmak bugünkü mevcut bilgisayarlar kullanılarak imkansız ancak kuantum bilgisayarlar 0 ve 1 değerleriyle çalışmadığı için çok daha hızlı bir işlem gücü barındırıyor. Kuantum bilgisayarlarının teknolojisi daha da ilerledikçe Bitcoin’in şifreleme sistemini kırma imkanının doğabileceği öne sürülüyor.

Sadece Bitcoin için kötü bir haber değil

Şifreleme sistemlerinin kırılabilmesi durumunda bu sadece Bitcoin ve dijital para birimleri için kötü bir haber olmayacak. Mesajlaşma uygulamaları, SSL sertifikalı gibi özel şifreleme kullanan başka herhangi bir şey saldırıya açık olacak.

Araştırmacılar, bu durumun özel anahtarların oluşturulma biçiminde hiçbir şeyin değişmemesi koşuluyla geçerli olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz yaz Pennsylvania Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, daha güçlü özel anahtarlar için kuantum bilgisayarların olası saldırısını engelleyebilecek çeşitli yollar önermişti. Öte yandan kuantum bilgisayarların araştırmacıların modelleğinden çok daha yavaş gelişim göstermesi de olası.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl