KuCoin incelemesi: Güvenilir mi? Özellikler, ücretler ve daha fazlası

Sponsorlu

Bugün dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan KuCoin, 2017 yılında piyasaya sürüldü. Şeyseller merkezli borsanın teknik mimarisinin oluşturulması süreci de 2013 yılına kadar uzanıyor. Platformun bugün sunduğu kullanıcı deneyiminin arka planında yılların mühendislik çalışması yer alıyor.

[toc]

Öte yanda platform, 2018 yılının Kasım ayında IDG Capital ve Matrix Partners şirketlerinden 20 milyon dolar değerinde yatırım aldı. Bugün KuCoin, dünya çapında 207 ülke ve bölgede 10 milyondan fazla kullanıcıya spot alım satım, kredili işlemler, eşler arası alım satım, vadeli işlem sözleşmeleri, staking ve borç verme gibi hizmetler sağlıyor.

CoinMarketCap, KuCoin,’i en büyük 5 kripto para borsası arasında gösteriyor; hacim bazında ise bu 5 borsa arasında KuCoin şimdilik 3. sırada yer alıyor. 2021 yılında Forbes Advisor, KuCoin’i dünyanın en iyi kripto para borsaları arasında gösterdi.

Kimlik doğrulama

KuCoin, 1 Kasım 2018 tarihi itibari ile suç faaliyetleri ve kara para aklama ile mücadele için Müşterini Tanı (KYC) prosedürlerini uygulamaya başladı. Bununla birlikte küçük tutarlarla işlem yapanlar için KuCoin’de kimlik doğrulama isteğe bağlı. Kimlik doğrulaması olmayan hesaplar 24 saatte 2 BTC’ye kadar çekim yapabiliyor.

İşlem ücretleri

KuCoin yüzde 0.1’den başlayan rekabetçi bir işlem ücreti yapısına sahip. Ayrıca, hesabında KuCoin Token (KCS) bulunduran kullanıcılar, işlem ücretleri için yüzde 20 oranında indirim alıyor. İşlem hacmi yüksek kullanıcılar için de ücretler sıfıra kadar iniyor. Örneğin aylık 2000 BTC spot hacme sahip bir kullanıcı piyasa yapıcı emirlerde yüzde 0, piyasa alıcı emirlerde ise yüzde 0.07’lik ücretler öderken aynı rakamlar aylık 15000 BTC spot veya 20000 BTC vadeli işlem hacmine sahip bir kullanıcı için sırasıyla eksi yüzde 0.005 (-%0.005) ve yüzde 0.045’e (%0.045) kadar iniyor. Başka bir deyişle KuCoin, yüksek hacme sahip kullanıcıların piyasa yapıcı emirlerinden ücret almıyor, aksine sık görülmeyen şekilde ücret ödüyor.

Arayüz

KuCoin, basit arayüzüyle yeni başlayanlar için kolay bir kullanım deneyimi sunuyor. Platform; modern, düzenli ve anlaşılır bir tasarıma sahip.

Güvenlik

2020 yılına kadar KuCoin hiç hack’lenmemişti ve bu açıdan oldukça güvenli kabul ediliyordu. Veri şifreleme ve güvenlik, bankacılık sektörü standartlarındaydı. Bununla birlikte 2020’de 285 milyon dolarlık bir kayba yol açan saldırıya uğradı. Borsanın hızlı bir şekilde harekete geçmesi ve diğer şirketlerle olan yakın iş birliği, bu olaydan başarıyla kurtulmayı sağladı.

KuCoin, blok zinciri izleme araçlarının kullanımı ve diğer borsalar ile devlet kurumlarıyla yaptığı iş birliği sonucunda çalınan token’ların yüzde 84’ünü geri aldı. Kalan kayıplar ise borsanın kendi sermayesi ve sigorta fonu üzerinden karşılandı. Bu olay karşısında gösterilen profesyonel yaklaşım ile platform, müşterilerinin saygısını kazandı ve güven tazeledi.

KuCoin’in özellikleri

Müşteri desteği

KuCoin, canlı sohbet aracılığıyla müşteri desteği sunuyor. Ayrıca kullanıcılar, bilet üzerinden de yardım taleplerini iletebiliyorlar. Bu talepler, 7 gün 24 saat boyunca alınıyor. Ayrıca borsa Avrupa, Güneydoğu Asya ve diğer bölgelerde kurduğu yaklaşık 19 yerel toplulukla yerel hizmet ve destek de sağlıyor.

Önde gelen altcoin borsası

“Gem” olarak adlandırılan, yüksek potansiyele sahip kripto paraların yoğun olduğu bir borsa olarak öne çıkan KuCoin, 1100’den fazla işlem çiftiyle 630’un üzerinde projeyi destekliyor. BLOK, CHMB, VR, KMA ve DAO gibi bir dizi gelecek vadeden proje, ilk olarak KuCoin’de yer almıştı.

KuCoin, token’ların listelenmeden önce satışa çıktığı bir launchpad platformu olan Spotlight ve launchpool platformu BurningDrop aracılığıyla piyasaya potansiyel taşıyan birçok proje çıkardı.

Bugüne kadar KuCoin, 18 ayrı Spotlight projesi listeledi. Bu projeler arasında token satış fiyatına göre LUKSO 187, PDEX 114, CHMB 143 kata kadar artış gösterirken tüm projelerin Aralık 2021 verilerine ortalama getirisi ise tam 53.5 kat oldu.

BurningDrop üzerinde ise şimdiye kadar HORD, TCP, LOCG, LNCHX, XCAD gibi çok çeşitli blok zinciri girişimlerinin token dağıtımı gerçekleştirildi. Kullanıcılar, BurningDrop üzerinde belirlenen miktarda kripto varlık kilitleyerek proje token’larına erişim elde edebiliyorlar. BurningDrop aracılığıyla listelenen projelerin ortalama getirisi ise şimdiye kadar 75 katın üzerinde.

Her kademeden yatırımcıya hizmet

KuCoin, yeni başlayanlar için istikrarlı bir pasif gelir elde etmenin kolay yollarını sunuyor. Örneğin, Crypto Lending ürünü, kullanıcıların pasif gelir elde etmek için varlıklarını ödünç olarak verebilecekleri bir eşler arası borç verme piyasası sağlıyor. Mesela, USDT’nin yıllık getiri oranı çoğu zaman yüzde 10 ila 30 arasında değişiyor.

KuCoin Trading Bot ise kullanıcı dostu bir alım satım aracı, kullanımı da ücretsiz. Alım satım stratejilerini otomatik olarak yürütmek için birkaç adımla bot oluşturmak mümkün. Platform, 5 alım satım stratejisini destekliyor: Spot Grid, DCA, Futures Grid, Smart Rebalance ve Infinity Grid.

KuCoin, ileri düzey yatırımcıların başarılı işlemlerden elde ettikleri kazançları artırmalarına yardımcı olmak amacıyla kredili işlemler ve vadeli kontratlar da sunuyor.

KuCoin, vadeli kontratlardaki 3 milyondan fazla kullanıcıyla bu alnada ilk 10’da yer alıyor. 100 kata kadar kaldıraç sunan platform, vadelide 70’den fazla token’ı destekliyor.

KuCoin Margin ise 2 milyonun üzerinde kullanıcıya hizmet veriyor. 70’ten fazla token desteklenirken 10 kata kadar kaldıraç sunuluyor.

Kriptodaki ilk sosyal alım satım platformu

KuCoin, kripto para alanındaki ilk ve en büyük sosyal alım satım platformuna dönüşüyor. Bu amaç doğrultusunda, 22 Ekim 2021 tarihinde, davet edilen KuCoin kullanıcılarının yepyeni sosyal özellikleri deneyimlemeleri için özel bir alan olan KuCoin S kullanıma sunuldu. Temel özellikler arasında ise şunlar yer alıyor:

Güvenilir kripto haber feed’i

Çoğu kripto para trader’ı FUD’ların yoğun oluğu bir haber okyanusu içinde boğulmuş hissine kapılır. Bir trader’ın gerçek ve doğru olan bilgiyi bulması zaman ve enerji alır. Bu da dolaylı olarak alım satım kararlarını etkiliyor. KuCoin S, token fiyat hareketleri, yeni listeleme, kripto para haberleri, trend coin’ler gibi segmentlerde güvenilir bilgi feed’i sunuyor. Bu alan, yapay zeka tabanlı algoritmalar ve makine öğrenimi yoluyla kademeli şekilde özelleştiriliyor.

KuCoin S; beğenme, takip etme, yorum yapma ve paylaşma gibi özelliklere de sahip. Belirli bir token’a desteğinizi gösterebilir, onu favori listelenize veya portföyünde ekleyebilir, trend olan bir token ya da konu hakkında yorum yapabilirsiniz.

Basit alım satım

KuCoin S, emir defteri ve emir tipi çeşitlerini kaldırarak kullanıcılar için alım satım sürecini basitleştiriyor. Kullanıcılar, seçtiği token’da satın al butonuna tıklayarak hızlı bir şekilde satın alımlarını tamamlayabiliyorlar.

Ayrıca alım satım işlemlerini kopyalama özelliği, tek tıkla getiri beklentinizi ve risk tercihinizi karşılayan bir portföy oluşturmaya imkan veriyor.

KuCoin S hakkında daha fazla bilgi videoda: https://www.youtube.com/watch?v=toX0Gerqbh0

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl