CryptoQuant araştırma ekibi olarak stabil coin’lerin kullanım alanları hakkında kapsamlı bir rapor yayınladık. Bu raporda öne çıkanları Uzmancoin okuyucuları ile paylaşmak istiyorum.

Yaptığımız araştırma stabil coin’lerin her ne kadar benzer amaçlar için dizayn edilmiş olsalar da farklı kullanım alanlarında daha etkili olabileceklerini göstermektedir. Araştırma sonucu TUSD, USDP ve GUSD’nin piyasa değerlerine orantılı olarak maruz kaldıktaları stres testinden diğer stabil coin’lere göre daha dayanıklı çıktığını göstermektedir. Uzun vadeli tutmak için bu stabil coin’lerin diğerlerine göre daha sağlam oldukları söylenebilir. Bunun yanında USDT, USDC ve DAI erişebilirlik kategorisinde, özellikle USDT, diğerlerinden çok daha öndedir.

CryptoQuant Stabilkoin Raporu’nun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu raporu diğer stabil coin raporlarından ayıran iki etken var. Birincisi her stabil coin’in kullanım alanına göre değerlendirilmesi ve herkesin endişe duyduğu fiyat oynaklığına karşı hangi stabil coin’lerin daha dayanıklı olduğunun yeni bir metrik ile test edilmesi.

Yukarıdaki tabloda gördüğümüz dört kategorinin hangi yöntemler ile hesaplandığını ve sonuçlarını sırayla inceleyelim.

Peg Robustness metriği CryptoQuant ekibinin oluşturduğu yeni bir metrik. Stabil coin’lerin yakılarak tekrardan dolara çevrilmesi işlemini “redeem” olarak adlandırıyoruz. Eğer bir stabil coin ne kadar fazla redeem talebi ile karşılaşırsa 1.00 dolara sabit olması gereken değeri de o kadar fazla baskı altında kalır. Bu metrik stabil coin’lerin redeem etmek zorunda oldukları miktarları piyasa değerleri ile orantılayarak hesaplıyor. Yani 50 milyar dolar piyasa değeri olan bir stabil coin 5 milyar dolarlık (%10) redeem talebi ile karşılaşmasını 10 milyar dolar piyasa değeri olan diğer stabil coin’in 1 milyar dolarlık redeem talebini aynı derecede değerlendiriyor.

Örnekteki iki stabil coin’in benzer oranda redeem taleplerine karşı nasıl tepki verdikleri hangisinin daha dayanıklı olduğunu ifade eder. Yaptığımız geriye yönelik testlerde TUSD, USDP ve GUSD diğer stabil coin’lere göre maruz kaldıkları redeem talepleri göz önünde bulundurulduğunda daha dayanıklı olduğu ortaya çıkmıştır. Yani bu stabil coin’ler uzun vadeli tutmak için daha iyi bir kullanım alanı sunmaktadır. İlginç bir şekilde bu üç stabil coin’in ABD’de eyalet düzeyinde regülasyona tabi olduklarının altını çizmemiz gerekiyor.

Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi USDT her ne kadar daha fazla redeem talebini karşılıyor olsa da piyasa değerine orantılandığında daha az redeem baskısı altında kalmaktadır ve buna rağmen fiyat oynaklığı diğer stabil coin’lere göre daha fazladır.

Peg Robustness tarihsel ortalama

Price Premium stabil coin’lerin tarihsel olarak günlük kapanışlarının 1.00 doların ne kadar üzerinde ya da altında olduklarını hesaplanmasını içerir.

Aşağıdaki ilk iki grafik stabil coin’lerin 1.00 doların ne kadar üzerinde/altında kapandıklarının tarihsel analizini göstermektedir. Üçüncü grafik ise 1.00 doların altındaki kapanışların tarihsel analizidir.

Bu iki veri dikkate alındığında BUSD ve DAI’nin fiyat primi diğer stabil coin’lere göre daha pozitiftir.

Tarihsel günlük kapanış fiyatları
Tarihsel günlük ortalama kapanış fiyatları
Tarihsel günlük ortalama taban fiyatları
Tarihsel günlük ortalama taban fiyatları

Son iki kategori olan Velocity ve Accessibility ise stabil coin’lerin piyasadaki dolaşım hızı ve borsalardaki erişebilirliğini değerlendirmektedir. Velocity değeri dolaşımdaki arzın işlem hacmine bölünmesi ile ortaya çıkan değerdir ki USDT bu kategoride açık ara önde gelmektedir. Erişebilirlik kategorisi ise CoinMarketcap’in listeleme metoduna göre en büyük on borsadaki erişebilirlikleri ve trading pairs sayılarının (altcoin işlem eşlerinin sayısı) karşılaştırmasıdır.

Aşağıdaki tablolarda görüldüğü gibi USDT hem erişebilirlik hem de işlem eşleri sayısında diğer stabil coin’lerin çok önündedir. Bu da USDT’nin kullanım alanının trading işlemi için daha uygun olabileceğini ifade etmektedir.

Sonuç olarak her stabil coin benzer amaçlar için kullanıma sunuluyor olsa da yüksek redeem taleplerine karşı dayanıklılıkları, erişebilirlikleri ve fiyat primleri nedeniyle farklı amaçlara hizmet edebilirler. Hangi stabil coin’in hangi kullanım amacına hizmet edeceğine piyasa karar vermektedir. Nitekim bizim araştırmamız da objektif olarak geriye yönelik verilerin analiz edilmesi ile ortaya çıkan verilerin yorumlamasını içermektedir.

Yaptığımız bu araştırma ile alakalı sorunuz, yorumunuz ya da destek olmak istediğiniz bir konu varsa lütfen [email protected] email adresine mesajınızı gönderin.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl