Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Kurdukları borsadan 69 bin BTC çalan kardeşler kaçmayı başardılar

Nisan ayında, Bitcoin'in zirve yaptığı bir dönemde yaklaşık 69 bin BTC'yi kurdukları borsadan kaçıran iki kardeş, izlerini kaybettirmeyi başarmış görünüyorlar. Kardeşlerin yerleri tespit edilemezken, Bitcoin'lerin ise mikserler yoluyla takip sisteminin dışına çıkarıldıkları belirtiliyor.

Güney Afrikalı iki kardeş, 2019’da kurdukları kripto para platformundaki 69 bin BTC’yi alarak kayıplara karışmayı başardılar. Birkaç aylık yapılan takip ve denemelerin şu ana kadar sonuç vermediği açıklandı.

Uluslararası borsalar uyarıldı

Bloomberg‘in haberine göre soruşturma yapanların konuyla ilgili görevlendirdiği Cape Town merkezli bir hukuk firması, şu anda kardeşlerin yerinin tespit edilemediğini ve durumun ülkenin elit polis kuvveti olan ‘Şahinler’e aktarıldığını açıkladı. Hukuk firması ayrıca, dünyanın önemli kripto para borsalarının da durumdan haberdar edildiğini ve Bitcoin’lerin fiat paraya dönüştürülme durumuna karşı uyarıldıklarının da bilgisini verdi.

Nisan ayında ortaya çıkmıştı

Dolandırıcılık olayının sinyalleri aslında Bitcoin’in tepe noktaya ulaştığı Nisan ayında gelmişti. Büyük kardeş olan ve Africrypt’in operasyon yöneticisi olan Ameer Cajee, müşterileri bir hack olayı ile karşı karşıya oldukları konusunda uyarmıştı. Ameer ayrıca, müşterilerden durumu avukatlarına bildirmemelerini, bunun sadece coin’leri geri kazanma sürecini yavaşlatacağını belirtmişti.

Mikserlere gönderdiler

Ancak durumdan şüphelenen bazı yatırımcılar, olayı avukatlara ve hukuk firmalarına söylemişlerdi. Bir hukuk firmasının çalışması sonucunda, Bitcoin’lerin hem borsadan hem de müşteri cüzdanlarından çekildiği ve izlenmesinin zorlaştırılması için bazı mikserlere ve diğer Bitcoin havuzlarına gönderildiği tespit edilmişti.

Nisan ayından bu yana yapılan araştırmalar ise sonuç vermedi ve Cape Town’lu hukuk firması kardeşlerini izlerini kaybettirmeyi başarmış olabileceklerini açıkladı. Ameer ve kardeşi Raees’in, 2019’da kurdukları Africrypt’in web sitesi şu anda kullanılamıyor ve iki kardeşin telefonları da sesli mesaj sistemine yönelendiriliyor.

Güney Afrika’da geçen sene bir başka kripto para platformu olan Mirror Trading International’da da yaklaşık 1.2 milyarlık Bitcoin kaybolmuştu. Africrypt müşterileri ise şu anda bu paranın 3 katını kaybetmeyle karşı karşıyalar.

Birçok dolandırıcılık olayıyla gündeme gelen Güney Afrika’da kripto paralar finansal ürün olarak kabul edilmediği için devlet resmen soruşturma başlatamıyor. Güvenlik güçleri ise konuyla ilgili bir yorum yapmıyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl