Küresel borç tüm zamanların rekorunu kırdı

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), küresel borç miktarının 253 trilyon dolara yükseldiğini bildirdi. Bu, şimdiye kadarki en yüksek seviye.

Uluslararası Finans Enstitüsünün (IIF) yayınladığı “Küresel Borç Monitörü” raporuna göre, geçen yılın üç çeyreğinde 9 trilyon dolar artan kürsel borç miktarı, 253 trilyon dolara yükseldi ve tüm zamanların rekorunu kırdı.

Kürsel borç miktarının devam eden parasal genişleme politikalarından dolayı 2020’nin ilk çeyreğinin sonu itibari ile 257 trilyon doların üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

Raporda, 2019’un üçüncü çeyreğinin sonunda toplam borcun dünyadaki gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 322’sine ulaştığı kaydedildi.

2012’den bu yana küresel borç ve GSYH’deki değişim

Gelişmekte olan ülkelerin borcunda yeni rekor

Öte yandan raporda, gelişmekte olan piyasalarda finansal olmayan şirketlerin borçlarının artışıyla yükselen borç seviyesine vurgu yapılarak Hindistan, Çin, Güney Afrika, Brezilya ve Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerin hanehalkı ve şirketlerin borcunu içeren toplam borcunun geçen yılın üçüncü çeyreğinde 72 trilyon dolara çıktığı belirtildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl