Küresel fonlara 17.6 milyar dolar giriş: Güvenli varlıklara geçiş

ABD'deki borç limiti pazarlıkları bir türlü sonuçlanamazken, 24 Mayıs günü sona eren haftada küresel para piyasaları fonlarına net 17.6 milyar dolarlık giriş oldu. Uzmanlar, yatırımcıların güvenli varlıklara geçiş yapmaya başladıklarını belirtirken, yatırım girişi de son 3 haftadaki en büyük rakam oldu.

Küresel para piyasaları fonlarına yapılan yatırımlar, üst üste 5. haftada da pozitif bir görünüm sergiledi. Dünya genelinde çeşitli varlık sınıflarına yatırım yapılmasını sağlayan bu fonlara olan giriş, 24 Mayıs günü biten hafta itibarıyla 17.67 milyar dolar oldu.

Reuters’ın finansal veri sağlayıcısı şirket Refinitiv Lipper’dan aldığı rakamlara göre bu rakam son 3 haftada fonlara giren en büyük yatırım oldu.

ABD para piyasaları fonlarına 39.8 milyar dolar giriş olurken, Avrupa fonlarından 15.7, Asya fonlarından ise 30 milyon dolar çıkış oldu.

Borç limitinde sorun bitiyor mu?

Bilindiği üzere ABD, haftalardır borç limiti tartışmalarıyla çalkalanıyor. Hazine Bakanı Yellen ısrarlar 1 Haziran günü itibarıyla ödeme yapamaz hale gelebilecekleri vurgusunu yaparken, Demokratlar ve Cumhuriyetçişer hala tam bir anlaşmaya varabilmiş değil.

Ancak dünden bu yana yaşanan gelişmeler olumlu adımların atıldığını da gösteriyor. Tarafların artık zamanı az kalsa da, 31.4 trilyon doalrlık borç limitinin 2 yıllığına daha artırılmasına kein gözüyle bakılıyor.

Tüm bu yaşanan gelişmeler, aynı hafta küresel hisse senedi fonlarından ise 4.14 milyar dolarlık çıkış yalanmasına nedne oldu. En çok satış gören fonların sağlık, endüstri ve enerji sektörleri olduğu belirtildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl