Küresel regülatör açıkladı: Kripto için geniş çapta kurallar bütünü hazır

ABD'den Singapur'a Hong Kong'dan Avrupa Birliği'ne kadar birçok yargı bölgesi kripto para regülasyonları konusunda adım atarken, küresel bir regülatör konumundaki IOSCO, birçok sorunu çözmesi hedeflenen bir kurallar bütünü duyurdu. Tavsiye niteliğindeki kurallar basın toplantısıyla açıklanırken, önümüzdeki aylarda merkeziyetsiz finans alanına da değinileceği belirtildi.

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (International Organization of Securities Commissions – IOSCO), kripto paralar ve dijital piyasaları regüle etmek için ilk büyük adımı bugün attı.

Dünyada 130 üye ülkeye sahip olan ve, menkul kıymetler ve sermaye piyasaları düzenleyicileri arasında uluslararası işbirliği sağlama amacı günden organizasyon, tavsiye niteliğinde bazı standartlar belirledi.

Önerilen standartlar arasında çıkar çatışmaları, piyasa manipülasyonu, sınır ötesi regülasyon anlaşmaları, kripto paraların saklanması ve perakende yatırımcılara yönelik uygulamalara dair bazı kurallar ile detaylar belirlendi.

Sene sonunda tamamlanacak

Tüm bu konularla ilgili 18 kural belirlenirken, kurumdan yapılan açıklamada, standartların finalize edilmesi için sene sonunun hedeflendiği ifade edildi. Duyuruda ayrıca üye ülkelerin bu kuralları kullanarak, kendi regülasyonlarındaki boşukları doldurmasının hedeflendiği belirtildi.

“Hatalı bir şekilde büyümesine izin verildi”

Kurum başkanı olan Jean-Paul Servais, düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, kuralların duyurulmasının, “Bitcoin ve Ether gibi kripto paraların yarattığı risklerin” önlenmesi için bir dönüm noktası olduğunu söyledi:

“Kripto sektörünün hatalı ve regülasyon olmadan büyümesine izin verildi. Yaşananların ardından bu düzenin artık değiştirilmesi ve regüle edilmesi gerekiyor”

FTX iflasından sonra başladılar

IOSCO, geçtiğimiz sene kasım ayında iflas eden ve tüm dünyadan milyonlarca kullanıcının mağdur olmasına neden olan FTX borsasının çöküşünden sonra küresel çapta bir kurallar bütünü hazırlama kararı almıştı.

DeFi da gelecek

Kripto para endüstrisinde en çok tartışılan unsurlardan biri olan merkeziyetsiz finans konusunda da kurumun sessiz kalmayacağı belirtildi. IOSCO, bu yaz ayları sonunda da DeFi hakkında yine benzer bir kurallar bütünü açıklayacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl