Kuzey Carolina’da CBDC’leri yasaklayan tasarı kabul edildi

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde CBDC'lerin eyalet kurumlarında kullanılmasını yasaklayan bir yasa tasarısı meclis tarafından kabul edildi. Yasalaşma için eyalet senatosunun onayı ve valinin de imzası gerekiyor.

ABD’de son dönemde özellikle Cumhuriyetçi Kongre üyeleri tarafından dillendirilen CBDC karşıtı sözler, Kuzey Carolina’nın Temsilciler Meclisi’nde bir yasa tasarısının 110’a karşı 0 (sıfır) gibi ezici bir üstünlükle kabul edilmesiyle sonuçlandı.

CBDC karşıtı yasa tasarısı eğer kanunlaşırsa, eyalet içindeki devlet kurumlarında bu tarz varlıklar kullanılamayacak. ABD’de henüz bir CBDC yaratılmamış ya da bu konuda bir hazırlığa bile başlanmamış olmasına rağmen böyle bir tasarının hem sunulması hem de açık farkla kabul edilmesi dikkat çekiyor.

Tasarının yasalaşması için önce eyalet senatosunda kabul edilmesi ve ardından Demokrat bir vali olan Roy Cooper tarafından kabul edilerek imzalanması gerekiyor.

“İstemeden Bitcoin’e zarar verebilir”

Öte yandan herhangi bir partiye bağlı olmayan Bitcoin Politika Enstitüsü de yaptığı açıklamada, CBDC karşıtı yasa tasarısının, istemeden ve bilinçsizce bir Bitcoin karşıtlığına da dönüşebileceğini belirtti. Enstitü, bu nedenle yasa tasarısında Bitcoin’in konumu hakkında da açık ve net ifadeler yer alması gerektiğini savundu.

Bilindiği üzere, ABD’de Biden hükumetinin son dönemde ortaya attığı CBDC yani dijital dolar fikirlerine, Cumhuriyetçi kanat sert şekilde karşı çıkıyor. 1963 yılında Teksas’ta suikast ile öldürülen ABD eski başkanı John F. Kennedy’nin yeğeni olan yeni başkan adaylarından Robert Kennedy Jr. da son dönemde CBDC karşıtı açıklamalar yapıyordu.

Özellikle Teksas senatörü olan Ted Cruz hem CBDC karşıtlığı hem de Bitcoin’e verdiği destek ile biliniyor.

 

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl