Kuzey Koreli kripto hack grubu 63 milyon doları borsalara taşıdı

Özellikle 2022 yılında birçok hack saldırısının arkasında olduğu belirtilen Kuzey Koreli grup Lazarus, Haziran ayında gerçekleştirdiği Hamrony saldırısında elde ettiği 63.5 milyon dolarlık kripto parayı bir gizlilik platformu vasıtasıyla 3 borsaya taşıdı.

Kuzey Kore bağlantılı olan Lazarus hack grubu, Harmony’nin Horizon köprüsünden çaldığı fonların 63.5 milyon dolarlık bölümünü 3 borsaya taşıdı. Transferler, gizlilik ve mikser platformu Railgun vasıtasıyla yapıldı.

Binance ve Huobi 124 BTC kurtardı

41 bin Ether’lik transfer 350 bin adrese bölünerek yapıldı ve borsalara taşındı. Zincir üstü veriler transferlerin 13 Ocak günü yapıldığını gösteriyor. Fonların hareketlerini Binance borsası tespit ederken, hacker’lar daha sonra Huobi borsasını denediler.
Binance CEO’su CZ, Huobi borsasını uyardıklarını ve onların da bazı fonları dondurduklarını aktardı. Alınan önlemlerle toplamda 124 BTC kurtarıldı.

CZ ayrıca bu tür durumlarda her zaman güvenlik ekipleriyle diğer borsa ekiplerinin iletişim halinde olduğunu da söyledi.

VC firmaları gibi hareket ediyorlar

Siber güvenlik firması Kaspersky, Aralık ayı sonunda yaptığı açıklamada Lazarus’un son dönemde sahte web siteleri hazırlayarak milyonlarca dolarlık fon çaldığını duyurmuştu.

2022 yılında çalınan kripto para değeri 3 milyar doları aşarken bunun 600 milyon dolardan fazlasının Lazarus tarafından elde edildiği düşünülüyor.

Son olarak ABD, Lazarus’un Tornado Cash kullanmasını sebep göstererek mikser platformunu yasaklamıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl