Kuzey Kore, Japonya’dan 721 milyon $’lık kripto para çaldı: Elliptic raporu

Son dönemde özellikle ABD'nin hack saldırılarıyla ilgili suçladığı Kuzey Kore konusunda yeni bir rapor yayımlandı. Kripto regülasyonları konusundaki analitik şirketi Elliptic, Kuzey Koreli hacker'ların sadece Japonya'dan 2017'den bu yana 721 milyon dolar değerde kripto para çaldığını belirtti.

2022 yılında kripto para sektöründe çok konuşulan ve dolaylı yoldan da olsa Tornado Cash’in ABD’de yasaklanmasına neden olan Kuzey Koreli hacker’lar konusunda Elliptic, Asya’nın finans medyası şirketlerinden Nikkei için bir rapor hazırladı.

İngiliz şirketi tarafından Nikkei’nin talebi üzerine hazırlanan raporda, Kuzey Koreli hacker’ların daha çok Japonya, Vietnam, Hong Kong gibi ülkeleri hedef aldığı ve 2017’den bu yana sadece Japonya’dan 721 milyon dolarlık kripto para çaldıpı yazıldı.

İlk kez bölge bölge ayrıldı

Kuzey Kore’ye bağlı olduğu belirtilen Lazarus hacker’larına ait olan cüzdanlara gelen kripto paraları takip eden Elliptic, 2017’den 2022’nin sonuna kadar Kuzey Kore’ye bağlı olan hacker’ların toplamda 2.3 milyar dolarlık kripto çaldığını belirtti. Bu rakam aslında daha önce birçok raporda yayımlanmıştı ancak Elliptic, ilk kez bölge bölge çalınan kripto paraların nereden geldiğini bu raporla ayırmış oldu.

Rapora göre; bu rakamın 721 milyon dolarlık kısmı Japonya’dan, 540 milyon doları Vietnam’dan, 497 milyon doları ABD’den ve 281 milyon doları da Hong Kong’dan geldi.

Japonya Dış Ticaret Organizasyonu’nun verdiği bilgiye göre ise bu rakam, Kuzey Kore ihracatının 8.8 katına denk geliyor.

Raporda ayrıca Kuzey Koreli hacker’ların Japonya ve Vietnam tercihlerinin arkasında bu iki ülkedeki şirket ve platformların göreceli olarak güvenliğe daha az önem vermelerinin yattığı ifade edildi.

Nisan ayında ortaya çıkan bir Birleşmiş Milletler raporunda da, Kuzey Kore’nin 2022 yılında 1 milyar dolardan fazla kripto para çaldığı belirtilmişti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl