Ledger’ın yeni geliştirmesine tepki yağıyor: Anahtar kelimeler cihazdan çıkacak mı?

En büyük kripto soğuk cüzdan üreticisi şirketlerden biri olan Ledger'ın, Nano X cüzdanlarına getirdiği bir güncelleme sosyal medyada kripto uzmanları tarafından tepki çekiyor. Anahtar kelimelerin kaybedilmesi durumunda kimlik doğrulamasıyla yeniden elde edilmesini amaçlayan geliştirme konusunda Ledger şirketinden ve CEO'sundan da açıklama geldi.

ledger

Ledger şirketinin Nano X cüzdanlarına getirdiği bir özellik ciddi şekilde sorgulanıyor. Kullanıcıların, bir yeniden yapılandırma geliştirmesine üye olmasını ve anahtar kelimelerini kaybetmeleri durumunda yeniden elde edebilmelerini sağlayan bu özellik kimlik doğrulaması da gerektiriyor.

Tartışılan konu ise, kaybedilen anahtar kelimelerin cüzdan dışına aktartılıp parçalar halinde 3 kurumda saklanacak olması…

Sektörden tepkiler ve sorular geliyor

Ledger’ın bu yeni geliştirmesini duyurması ise hem Ledger müşterilerinin hem de sektör uzmanlarının pek de hoşuna gitmemiş gözüküyor.

Polygon Labs’in güvenlikten sorumlu yöneticisi olan Mudit Gupta, bunun korkunç bir fikir olduğunu belirtti ve Ledger kullanıcılarının bu özelliği kesinlikle aktive etmemeleri gerektiğini söyledi:

“Burada asıl sorun anahtar kelimelerin 3 parçaya ayrılacak olması değil. Hatta bu iyi bir şey. Bunu ben de ileriki dönemde düşünebilirim. Ancak asıl sorun anahtar kelimelerin 3 ayrı kuruma saklanması için gönderilecek olması. Buna ek olarak da koruma kimlik doğrulamasıyla yapılacak. Kimlik hırsızlığı bu dönemde çok fazla yapılan ve göreceli olarak kolay bir hırsızlık türü. Hiç güvenli değil. Yine de Ledger’ın donanım cüzdanlarının çok kaliteli olduğunu düşünüyorum. Herkesin kullanmasını öneririm ancak bu özelliği açmayın, aktive etmeyin…”

CZ’den soru: Kelimeler cihazdan çıkıyor mu?

Binance CEO’su CZ de Gupta’nın tweet’lerine yanıt verdi ve “Şimdi anahtar kelimeler cihazı terk edebiliyor mu? ‘Hiçbir zaman cihazdan dışarı çıkmaz’ anlatısının tersi sanki…” dedi.

Ledger yöneticilerinden açıklama: Arka kapı yok

Ledger’ın baş teknoloji sorumlusu olan Charles Guillemet konuyla ilgili olarak, “Hiçbir arka kapı durumu söz konusu değil. Ne biz, yani cihaz üreticisi şirket ne de bir hacker bu kelimelere ulaşamaz” ifadelerini kullandı.

Ledger CEO’su Pascal Gauthier de arka kapı ve kelimelerin tehlikede olduğu iddialarıyla ilgili şunları söyledi:

“Arka kapı demek bizim tüm Ledger cihazlarını kontrol etmemiz ve otomatik olarak güncelleme getirmemiz demektir. Asla böyle bir durum yok. Ve olmayacak. Ledger cihazınızın üzerindeki uygulamaları sadece siz kullanabilirsiniz. Tuşlara sadece siz basabilirsiniz”

Ledger’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada da, “Kişisel saklama özelliği devam edecektir ve Ledger’ın ana prensibi olmayı sürdürecektir. İster kendi varlıklarınızı kendiniz yönetin, ister Ledger Recover özelliğiyle bir yeniden yapılandırma desteği alın. Bu size bağlıdır” denildi.

Konuyla ilgili şubat ayında çıkan bazı haberlerde ise Ledger’in anahtar kelimeleri 3’e bölerek göndereceği 3 kurumdan birinin kendisi olacağı, diğer ikisinin ise kripto saklama şirketi Coincover ve güvenlik firması EscrowTech olacağı iddia edilmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl