Ledn’den dünyada bir ilk: Bitcoin destekli “mortgage” kredisi geliyor

Küresel bir dijital varlık saklama ve kredi verme platformu olan Ledn, B Serisi fonlama turunda 70 milyon dolarlık yatırım aldığını duyurdu. Fonlamada en büyük paya, kripto para şirketlerine yaptığı yatırımlarla bilinen T10 Holdings sahip olurken, Ledn'in piyasa değeri de 540 milyon dolara çıktı. Şirket aynı zamanda yaptığı açıklamayla da dünyada bir ilk olan Bitcoin destekli "mortgage" ürününü tanıttı.

bitcoin (31)

Kripto para borç verme ve saklama platformu Ledn, hem 70 milyon dolarlık yatırım aldığını duyurdu hem de Bitcoin destekli “mortgage” ürününü tanıttı. Şirketten yapılan açıklamada yatırımın, yeni Bitcoin “mortgage” ürünü de dahil olmak üzere hızlı büyüyen borç verme sistemini geliştirmek için kullanılacağı belirtildi.

Yatırım turunda T10 Holdings şirketinin yanısıra Coinbase Ventures, Alan Howard, John Pfeffer, White Star Capital ve Kingsway Capital gibi isim ve şirketler de yer aldı.

Kredi dünyasında bir ilk: Bitcoin destekli “mortgage”

Şirket finansal piyasalarda bir ilk olan Bitcoin destekli “mortgage” kredisi ürününü de ilk kez duyurdu. Böylece Ledn kullanıcıları bir emlak almak için Bitcoin’lerini teminat olarak gösterebilecekler ve aynı zamanda hem alınan emlakğın hem de Bitcoin’in fiyat yükselişlerinden faydalanma şansına sahip olacaklar. Müşteriler ayrıca alınan malı ve Bitcoin’i yarı yarıya da teminat olarak gösterebilecekler. Dolayısıyla bu teminat işleviyle müşteriler, Bitcoin’in yüksek volatilite dönemlerinde, emlağın istikrarlı olan fiyat hareketiyle ellerindeki potansiyeli dengeleyebilecekler.

Hedef 2022’nin ilk çeyreği sonunda 100 milyon dolar

Bu kredi sisteminin 2022’nin başında ilk olarak ABD’li ve Kanadalı kullanıcılara sunulacağı belirtilirken, şirketin şu anda konuyla ilgili olan bekleme listesinin gittikçe büyüdüğü ve gelecek yılın ilk çeyreği sonu itibariyle de Bitcoin destekli 100 milyon doların üzerinde kredi hedefi konulduğu belirtildi.

“Ana akım bankaların dışında kalmak isteyenelre sunuyoruz”

Konuyla ilgili konuşan Ledn kurucu ortağı ve CEO’su Adam Reeds, ürünlerinin önemini şu sözlerle ifade etti:

Bitcoin’de ciddi bir varlığa sahip olan insanlar, hala bir bankadan mortgage kredisi alamıyorlar. Bizim müşterilerimiz ise hem kendi varlıklarını korumak hem de bu varlığı bir ev alabilmek için kullanmak için portföylerini çeşitlendirmek istiyorlar. Ancak burada da, iki ürünün birbirlerinin zararına fiyatlanmaması gerekiyor. Bu yüzden biz de, ana akım bankaların dışında alanlara yatırım yapmak isteyen insanlar için finansal ürünlere erişim sunuyoruz”

Kullanıcı tabanında 10 kat büyüme

Ledn şirketinin toplamda 127 ülkede müşterileri bulunuyor ve bu kitlenin yüzde 44’lük kısmı ise Latin Amerika bölgesinden… 2020 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana sağladığı kredi oranı 25 kat artan Ledn’in platformundaki varlıkların toplam değeri de 1.7 milyar doları aşmış durumda… Şirketin aynı dönemdeki kullanıcı tabanındaki büyüme ise tam 10 kat. Ledn ayrıca yüzde 95’lik müşteri memnuniyeti seviyesine ulaşmasıyla da dikkat çekiyor.

Şirketten yapılan açıklamada alınan yatırımın ayrıca yeni bir ekip oluşturulmasının hızlandırılması için de kullanılacağı ve bu ekibin içinde İspanyolca ve Portekizce konusunda tecrübeli kişilerin de olacağı belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl