Dünyanın resmi para birimi Bitcoin olan tek ükesi Liberland’ı tanıyın

Liberland, Sırbistan ve Hırvatistan arasında, Tuna Nehri üzerinde yer alan küçük bir ülke. Mikro devletin resmi parası Bitcoin. Aynı zamanda Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ethereum da kullanılıyor.

Liberland, Sırbistan ve Hırvatistan arasında, Tuna Nehri üzerinde yer alan küçük bir ülke. Mikro devletin resmi parası Bitcoin. Ülkede mali işlemler ile bağışlarda Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ethereum kullanılıyor.

Yaşa ve yaşat

Bu yıl, sloganı “Yaşa ve yaşat” olan Liberland’ın ilanının üçüncü yılındayız. Ülke, Çekyalı politikacı Vit Jedlicka tarafından oluşturuldu. Bu yılkı yıldönümü, ilk kez ülkenin topraklarında kutlanacak. Ülke topraklarıysa sınır anlaşmazlığının bir ürünü olan sadece üç kilometrekarelik bir araziden ibaret. Beyoğlu’nun 8 kilometrekarelik bir ilçe olduğunu göz önünde bulundurarak ülkenin toprak büyüklüğünü az çok tahmin edebilirsiniz.

Her şeyden önemlisi elbette Liberland’ın resmi para birimi olarak Bitcoin’i kabul etmesi. Libarland, bir anlamda kendini kripto-politik bir deney olarak da konumlandırıyor. Aynı zamanda Bitcoin Cash ve Ether de ülkedeki yasal paralar.

Liberland’ın Devlet Başkanı Vit Jedlicka

Sadece 2017’de yarım milyon insan vatandaşı olmak için başvurdu

Küçük devlet, diğer dünya hükümetleri tarafından henüz tanınmamasına karşın dünyanın dört bir yanından insanlar Liberland’a vatandaşlık için başvuruyor. Yalnızca 2017 yılında 480 bin vatandaşlık başvurusu alındı ve bunların 150 bini vatandaşlığa kavuştu.

Radyo Prag’a bir röpotaj veren Liberland’ın başkanı Jedlica şunları söyledi:

“Neredeyse dünyanın her yerinden başvuru alıyoruz. Orta Doğu’dan biraz daha fazla… Yarım milyon başvurunun yaklaşık 100 bini Orta Doğu’dan geldi. ABD’den de 18 bin kişi başvurdu.”

Şu anda ikinci bir pasaport sahibi olabilmek ve vergi yükümlüsü olmamak dışında Liberland vatandaşı olmanın hiçbir faydası yok.

Liberland’ın resmi bayrağı

Ülke, vatandaşlardan gelen bağışlarla faaliyetini sürdürüyor. Jedlicka, bu bağışlarla desteklenecek bazı projelerden de bahsetti:

“Bu parayı gelecek yıl bir dizi ciddi proje başlatmak için kullanacağız. Bunlardan biri tamamen anonimlik sağlayacak ve aynı zamanda Liberland hissesi olarak çalışacak bir kripto para yaratmak olacak. Kripto para dünyasına yeni girenler için oldukça ilginç bir kavram olacak. Bu anlamda yenilikçi olmak istiyoruz.”

Genişleme planları

Liberland, özgürlükçü hükümet tarzını diğer ülkelere ve kıtalara götürmeyi planlıyor. Başkan Jedlicka, “Özellikle Orta Doğu ve Afrika’daki büyük ilgiden dolayı oradaki insanları buraya getirmek yerine Liberland’ı Afrika’ya getirmenin aslında daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Liberland toprakları

Genişleme planlarına parelel olarak Liberland yetkilileri, Somali’de bir Liberland yaratmak için bağımsız bir Doğu Afrika ülkesi Somaliland ile görüşmeler yapıyorlar. Bölge özerk ve serbest ticaret bölgesi olacak.

Liberland Press tarafından yayınlanan haberde, her iki devlet 2017 yılının Eylül ayında bir mutabakat anlaşması imzaladı.

Bitcoin ve temelindeki teknoloji Blockchain, işlemleri merkezsiz, güvenli ve anonim bir şekilde gerçekleştirmeyi mümkün kılıyor. Liberland’ın özgür ve otonom devlet vizyonu, kripto para birimlerinin ve dağıtık defter teknolojisinin mükemmel yetenekleri sayesinde daha kolay gerçekleştirilebilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl