tipobet

Fransa, Facebook’un kripto parası Libra’yı engelleyecek

Fransa Ekonomi ve Finans Bakanı Bruno Le Maire, Libra'nın Avrupa toprağı üzerinde gelişimine müsaade edemeyeceklerini söyledi.

Fransa, devletlerin parasal egemenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle Facebook’un kripto parası Libra’yı engelleyecek.

AFP’nin bugün bildirdiğine göre ülkenin Ekonomi ve Finans Bakanı Bruno Le Maire, “Kesinlikle net olmak istiyorum: bu koşullarda Libra’nın Avrupa toprağı üzerinde gelişimine müsaade edemeyiz.” dedi.

Le Maire’nin bu yorumları, Fransa’nın Paris şehrinde düzenlenen 2019 OECD Küresel Blockchain Politikaları Forumu’nun açılışında geldi.

Bakan, geçtiğimiz Haziran ayındaki bir başka açıklamasında, Libra için “Olamaz, olmamalı ve bağımsız bir para birimi olması söz konusu bile değil.” demişti. Ayrıca Le Maire, G7 ülkelerinin merkez bankası yöneticilerini de Libra’ya ilişkin inceleme yapmaya çağırmıştı.

Libra’yı tamamen engelleyemeyecek olan Fransa’nın büyük olasılıkla Libra’yı destekleyecek olan uygulamaları engelleme yönünde adım atacağı söyleniyor. Hükümet ayrıca satıcıların Fransa’da bu kripto parayı kabul etmelerinin önüne geçebilir ve bu sayede pratik kullanımını engelleyebilir. Fransa, diğer Avrupa Birliği üyesi ülkeleri de peşinden sürükleyebilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun